23 C
Skopje
Saturday, September 23, 2017
ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

ФФМ пресече: Драконски казни за Којашевиќ и Нухи

Јасно беше дека по големиот инцидент на мечот помеѓу ФК Вардар и Ренова, ќе следуваат казни, но не се знаеше нивната тежина. Дисциплинската комисија при ФФМ која одлучува за сите казни, реши дека Дамир Којашевиќ од Вардар и Фисних Нухи...

Работнички со засилување од Нигерија

Нигериецот Чарлс Чинеду Гофри е последнто летно засилување за фудбалскито клуб Работнички ова лето. Од клубот инфрмираат дека станува збор за 19-годишен напаѓач со кој е потпишана едногодишна сорботка. Тој доаѓа од редовите на албанскиот прволигаш Скендербег. Гофри веќе е дел од...

Успешна “генералка” за Европското првенство: Пред младата репрезентација падна и Бугарија

Младата репрезентација на Македонија имаше успешна "генералка" пред Европското првенство во Полска на кое ќе учествува во јуни оваа година. Иако во комбиниран состав, избраниците на Боби Милевски ја победија Бугарија со 1-0 во последниот натпревар пред континенталниот собир на...

Официјално: Стефан ван дер Хејден ќе биде асистент на Чеде Јаневски во Вардар

Ван дер Хајден беше најавуван како нов помошник на шефот на стручниот штаб на Вардар Чедомир Јаневски, а денеска ја имаше и својата официјална промоција на таа функција во нашиот македонски шампион. Поранешниот репрезентативец на Белгија ќе биде две години...

Ви го претставуваме противникот на Шкендија: Дачија – „џелатот“ на Ренова и екипата што...

Иако доаѓа од Молдавија, екипата на Дачија е една исклучително организирана и силна екипа. Тоа на своја кожа најдобро го почувствува Ренова пред две години кога од истиот тим доживеа елиминација со вкупни 1-5 (1-4 на гости и 0-1 дома)....

Вардар царува во Скопје, Шкендија убедлива, Пелистер се сопна кај Шкупи

Вардар славеше над екипата на Работнички во соседското дерби на „Филип Втори“ со што ја задржа предноста од шест бода во однос на тетовска Шкендија, која пак, со убедливи 5:1 го совлада тимот на Македонија ЃП. Шкупи славеше над...

Уште два дена одмор: Вардар в среда ја почнува „операција Лига на шампиони“

Актуелниот фудбалски шампион Вардар за среда го закажа стартот на подготовките за новата сезона. Тренерот Гоце Седлоски ја закажа прозивката во тренин-кампот на Вардар каде фудбалерите се очекува да пристигнат подготвени затоа што денеска ќе ги извршат неопходните лекарски прегледи....

Несторовски го освои Симеоне: Чоло отвора простор во екипата за македонскиот репрезентативец!?

Илија Несторовски сезонава е вистински хит во Серија А. Популарниот „Нестогол“ не престанува да воодушевува со своите игри за екипата на Палермо иако се бори за опстанок во елитата на Апенините. Откако направи бум во Хрватска и се пресели во...

Несторовски самоуверен пред мечот со Албанија: Бериша добро ме познава

Македонската фудбалска репрезентација утре го игра вториот натпревар од септемвриските квалификации за СП 2018. година, а противник ќе ни биде Албанија. Македонија ќе ја пречека Албанија во Струмица на стадионот „Младост“, а ударна игла на нашата репрезентација повторно се очекува...

Вардар е главен во фудбалска Европа: Победата над Фенербахче на насловната страна на УЕФА!

Победата на Вардар над Фенербахче во првиот натпревар од плеј-офот од Лигата на Европа со 2:0 силно одекна во фудбалска Европа, македонскиот шампион заедно со Милан, кој пак славеше над Шкендија со 6:0, се на насловна страна на сајтот...