ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

Ситуацијата со Уче е комплицирана: Трансферот може да пропадне поради инаетот на Вардар

Нигерискиот фудбалер Уче Нвфор, кој се најавува како нов играч на Вардар, се уште не е пристигнат во Скопје, а целата ситуација може да се искомплицира. Како што вели менаџерот и поранешен играч на Вардар Насер Синани за сајтот „Вардар...

Официјално – Кларенс Битанг е нов играч на Вардар: Ќе дадам се од себе...

Камерунскиот интернационалец Кларенс Битанг е новото засилување во средниот ред на екипата на Вардар. 25-годишниот фудбалер потпиша договор на 2.5 години со нашиот тим, и веќе денеска се приклучи на екипата на тренинзите во Скопје. „Задоволство е што сум дел...

ВИДЕО: Ѕвездата на Јунајтед вети вечера за нашиот Тошески ако изборат позитивен резултат против...

Македонскиот интернационале Милош Тошески доколку со својот тим Бродорац утре се избори за позитивен резултат во дуелот со Манчестер Јунајтед во младинската Лигата на шампиони ќе добие награда од ѕвездата на „црвените ѓаволи Фудбалерот на клубод од „Олд Трафорд“ им...

Балардини: Пандев е извонреден, точно знае што треба да направи

Тренерот на Џенова, Давиде Балардини не го криеше своето воодушевување откако неговата екипа синоќе направи изненадување, совладувајќи го Лацио на „Олимпико“.  Стратегот на клубот имаше посебна зборови на благодарност на сметка на нашиот Горан Пандев. „Тој е извонреден. Точно знае...

ФФМ ќе им даде половина милион евра на прволигашите за да го развиваат младинскиот...

Фудбалската федерација на Македонија ќе подели безмалку 500.000 евра на десетте македонски прволигаши, но истите можат да се користат само за развојот на младинскиот фудбал, односно да ги вложат во своите младински категории. ФФМ одлучи овојпат поинаку да ги раздели...

Младинскиот репрезентативец Тошески на мегдан со Манчестер Јунајтед во Лигата на шампионите!

Младинскиот репрезентативец на Македонија, Милош Тошески, ќе го предводи тимот на српски Бродарац во историски меч од нокаут фазата од младинската Лига на шампиони против гигантот Манчестер Јунајтед. „Десетката“ и капитен на Бродарац, кој е роден и израснат во Србија,...

Вардар триумфално ги заврши подготовките во Анталија: Падна Дукла Прага

Вардар денеска во подготвителен натпревар во Анталија, успеа да оствари победа против чешката екипа Дукла Прага со 1:0. Единствениот гол за „црвено-црните“ го постигна Јован Попзлатанов во вториот дел од натпреварот и им донесе победа на своите. Чесите имаа неколку зрели...

Кларенс Жуниор Битанг му се приклучи на Вардар во Анталија, утре прегледи па потпис!

Камерунскиот фудбалер Кларенс Жуниор Битанг, е новиот играч кој што се приклучи на подготовките на екипата на Вардар во Анталија. Играчот од средниот ред денеска пристигна и се запозна со Вардаровите фудбалери, а имаше и полесен тренинг во теретана. Битанг...

Хрватите велат: Велковски поради Ријека ги одбил Динамо Загреб и Хајдук

Веќе наголемо се зборува за трансферот на македонскиот репрезентативец и член на Вардар, Дарко Велковски во редовите на актуелниот хрватски првак Ријека. Тамошните медиуми пишуваат дека Велковски на лето во Ријека ќе пристигне бесплатно и ќе потпише четиригодишен договор. Храватите откриваат...

(ВИДЕО) Шкупи не запира: Ангажираше уште еден фудбалер од Екваторијална Гвинеја

Екипата на Шкупи не запира со ангажирање на нови фудбалери. Откако пред неколку дена ја официјализираше соработкатат со Базилио Ндонг од Екваторијална Гвинеја, денес ангажираше уште еден фудбалер од оваа држава. https://www.youtube.com/watch?v=9y41u4kHgTs Станува збор за младото 19-годишно десно крило Мариано Ондо, а неговиот...