ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

(Видео) Барди гази во Примера: Нов гол за македонскиот репрезентативец во дресот на Леванте

Македонскиот фудбалски репрезентативец Енис Барди продолжува со фантастичните игри во шпанската Ла Лига, откако денеска ја продолжи својата голгетерска серија. На минатиот натпревар против Реал Мадрид тој доби поштеда од тренерот Хуан Муњоз поради исцрпеност по репрезентативните обврски, но веќе...

Вардар како ПСЖ, Максимов како Нејмар: Русинот сам си го откупил договорот од Тракаи!

Рускиот фудбалер Максим Максимов, кој беше најдобар стрелец во квалификациите за Лигата на Европа, пристигна во Вардар, но се уште нема лиценца за да настапува за македонскиот шампион. Литвански Тракаи обвини за нелегален трансфер и најави пријава до ФИФА. Од...

Ново признание за македонскиот репрезентативец: Алиоски со гол на месецот во Чемпионшип!

Македонскиот фудбалски репрезентативец Езгјан Алиоски веќе е неизоставен дел од стартниот тим на Лидс и стана миленик на навивачите поради своите добри игри. Доказ за тоа се и двете признанија за играч на натпреварот во Чемпионшип дивизијата, а сега добива...

Од Вардар потврдија: Бараме локација за изградба на нов стадион!

На денешната прес-конференција, меѓу другото, од раководството на Вардар најавија дека клубот ќе добие нов стадион во следниот период. Оваа опција повторно се актуелизираше неодамна, кога се појавија информации дека наместо во Аеродром, како што се најавуваше пред неколку години,...

Вардар се жали на драстично зголемените цени за користење на „Филип Втори“: Нема смисла...

Сопственикот на Вардар, Сергеј Самсоненко, како и извршниот директор на клубот, Самоил Симев, на денешната прес-конференција реагираа на новите цени за користење на националната арена „Филип Втори“. Симев реагираше за начинот на кој што бил доставен новиот ценовник, на три...

Уште една легенда се врати во „црвено-црното“ семејство! Илија Најдоски е нов технички директор...

Македонскиот фудбалски шампион Вардар денеска и официјално го претстави легендарниот Илија Најдоски како нов технички директор на клубот. Барањата на јавноста и армијата вардарови навивачи, за враќање на легендите во клубот, односно за „Ревардаризација“ на Вардар, се остваруваат. Најпрво Панчев...

Самсоненко не си оди од Вардар! Останувам тука и во добро и во лошо

Рускиот бизнисмен и сопственик на РК, ЖРК и ФК Вардар, Сергеј Самсоненко, најави дека ќе остане и ќе ги помага трите клуба. Пред еден месец, Самсоненко, револтиран од притисокот на јавноста поради цените за влезниците за натпреварот со Фенербахче, како...

Шоу на Кокорин во Скопје – два гола, но и потегот на мечот „а...

Рускиот репрезентативец Александар Кокорин беше убедливо најдобар фудбалер на Зенит на синоќешниот меч против Вардар. https://www.youtube.com/watch?time_continue=26&v=KL5oM2kXzm0 Двата гола ги комплетираше со фантастична асистенција во 39. минута на сличен начин како поранешниот играч на Реал Мадрид, Гути. Тој излезе сам пред нашиот...

Дебакл за Вардар на дебито во ЛЕ: Зенит не ги повтори грешките на Фенербахче

Екипата на Вардар вечерва доживеа тежок пораз од Зенит на дебито во Лигата на Европа на домашен терен. Рускиот гигант славеше со убедливи 0:5. Веројатно никој не очекуваше ваков тежок пораз на Вардарци. Можеби не беше реално да се очекува...

(Видео) Зенит ни го уништи дебито во Европа: Русите водат со 0:3 на полувреме

Екипата на Зенит покажува зошто е апсолутен фаворит на натпреварот со нашиот Вардар на отворањето од Лигата на Европа. Рускиот гигант максимално сериозно влезе во натпреварот со нашиот Вардар и по 45 минути игра води со 0:3, а нашата одбрана...

Suzuki Swift