ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

Македонија конечно победи – Лихтенштајн лесно беше обработен (видео)

Репрезентацијата на Македонија вечерва по седум години се радува на гостинска победа во официјален квалификациски натпревар. Вечерва го победивме Лихтенштајн, кој ни одблиску не ни беше конкуренција, па Македонија рутински го одработи триумфот. Се почна од голот на Бобан Николов во...

ВИДЕО: Момци гледајте како се изведува слободен удар – Костова од 40 метри со...

Дека и женскиот фудбал во Македонија има каков таков квалитет, потврид капитенот на шампионот Драгон, Драгана Костова. Иако со мало доцнење, во јавноста излезе виде со головите од  2. Коло на мечото помеѓу Драгон и Речица кој заврши со резултат...

Еузебио Сакристан: Вардар играше добро, можеше да израмни, но за среќа не се случи...

Вардар доживеа вистински дебакл во рамките на третото коло од Лигата на Европа против Реал Сосиедад на домашен терен со 0:6. По завршувањето на натпреварот, на официјалната прес-конференција, тренерот на гостите Еузебио Сакристан имаше пофални зборови за играта на Вардарци,...

(ВИДЕО) Инцидент во „македонската“ пресметка: Јаховиќ му се пушти на Шкртел, па доби удар...

Голем инцидент се случи непосредно по завршувањето на натпреварот меѓу Фенербахче и Гестепе. Во главна улога беше нашиот интернационалец Адис Јаховиќ кој притрча во помош на својот соиграч Шахин и му се пушти на искусниот Мартин Шкртел. Од страна налета...

Македонката игра одлично во Шпанија – Андоновa со гол донесе победа на Барселона

Најдобрата македонска фудбалерка, Наташа Андонова беше една од клучните фигури на теренот во победата на Барселона против екипата на Хуелва. Каталонките славеа победа со резултат од 3-0, а Андонова беше стрелец на последниот гол во 74. минута. За Македонската, по...

Започна чистката во Вардар – Итало и Џигаури први ги спакуваа куферите

Актуелниот македонски фудбалски шампион Вардар ја започна очекуваната чистка на странците од тимот. Првио кои се збогуваа со Скопје и „црвено-црните“ се Џамбул Џигаури и Итало Хозе Оливеира Дос Сантос  на кои што договорите им истекоа и истите не беа...

Чеде Јаневски: За Реал Сосиедад јас бев крив, ама за поразот од Победа…

Шефот на стручниот штаб на Вардар, Чедомир Јаневски, беше незадоволен од гостинскиот пораз на неговиот тим на гостувањето кај прилепска Победа во Могила. „Ако ја превземав вината со Реал Сосиедад, денеска не можам ништо да превземам. Теренот е терен, условите...

(Видео) Грмна „Филип Втори“: Стефан Ристовски со „бомба“ ја искина мрежата на Давид Де...

Македонската фудбалска репрезентација успеа да го намали резултатот на 1:2 против репрезентацијата на Шпанија, благодарение на голот на Стефан Ристовски. Шпанците доминираа во текот на целиот натпревар, имаа и заслужено водство од 0:2, но едно мало невнимание придонесе за погодок...

Македонците од Палермо имат големо срце – го посетија детското оделени за онкологија

Нашите интернационалци од редовите на Палермо, Александар Трајковски и Илија Несторовски заедно со уште двајца свои соиграчи денес беа во хуманитарна акција. Македонските репрезентативци посетија една болница на Сицилија, поточно оделението на детската онкологија каде што се дружеја со болните...

Куп на Македонија: Пандевци го растурија Силекс, Шкендија го елиминира Работнички

Откако немаше победник по регуларните 90 минути помеѓу Шкендија и Работнички (1:1), преку пенал рулетот Шкендија успеа да дојде до следната фаза од Купот на Македонија. Тетовчани поведоа преку Марјан Радески, а им изедначи Херара, подоцна се шутираа пенали, а...
Discovery
Nutini

Suzuki Swift