ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

Тричковски со гол донесе победа за АЕК и прво место на табелата

Македонскиот фудбалски репрезентативец Иван Тричковски, постигна гол вреден победа за својот тим АЕК Ларнака во мечот со Олимпијакос Никозија. Со победата од 1:2 во рамките на 16. коло од кипарскиот шампионат, АЕК Ларнака останува на врвот на табелата со 35...

Фљамуртари доведе уште еден македонски интернационалец во своите редови

Екипата на Фљамуртари продолжува да се засилува со македонски фудбалери, па така последен во низата е повремениот репрезентативец Муарем Муарем. Муарем денеска и официјално беше претставен во новиот клуб. Играчот за врска потпиша договор во времетраење од 1 и пол...

ВИДЕО: Вардар со „бомбите“ на Хамбарџумјан славеше над Академија Пандев

Екипата на Вардар, актуелниот македонски фудбалски шампион во рамки на заостанатиот меч од 17. коло во ПМФЛ славеше победа над Академија Пандев со резултат од 3-1. Избраниците на Чеде Јаневски до новата, 11. сезонска победа стигнаа благодарение на одлично одиграното...

ФОТО: Беласица го прослави големиот јубилеј – 95 години од своето постоење

Екипата на Беласица, гордоста на струмичани, денес во ресторан „Космополит“ го прослави својот голем јубилеј, 95 години од постоење.   На одбележувањето беше промовирана книгата со наслов „95 ГОДИНИ ФК БЕЛАСИЦА“, како и химната за ФК Блеасица. На прославата присуствуваа голем дел од...

ВИДЕО: Вака се слави јубилеј – Хамбарџумјан со ремек дело од над 30 метри

Актуелниот македонски фудбалски шампион Вардар по првото полувреме во мечот со Академија Пандев има предност од 2-0. Креатор и автор на вториот гол за „црвено-црните“ беше ерменскиот бек Хофханес Хамбарџумјан кој денес слави јубилеј 100 натпревар како играч на Вардар. https://www.facebook.com/SportisimoMakedonisimo/videos/1160604057404594/ Голот додје...

Судбината на Вардар: Балкански комплекс, неспособни директорчиња и скопски шминкерчиња

Вардар ја заврши својата историска сезона во Лигата на Европа. За првпат еден македонски клуб успеа да влезе во одбраното друштво од најдобрите 80 клубови на Стариот континент и да разигрува во групната фаза од едно европско клупско натпреварување. Настапот...

Се огласи агентот на Јаховиќ: Имаме понуда од Бундеслигата, Кина и ЦСКА Москва

Како наближува зимскиот трансфер период, се погласни стануваат најавите за трансфер на нашиот интернационалец, Адис Јаховиќ од редовите на Гезтепе. Македонецот игра одлично сезонава и е втор стрелец во турската лига со 12 гола. Ова и тоа како е препорака...

Утеха за „Црвено-црните“: Вардар е подобар од Бенфика!

Македонскиот фудбалски шампион Вардар синоќа ја заврши својата дебитантска европска одисеја. Вардарци направија историски успех летово со пласманот во групната фаза од Лигата на Европа, но настапите во истата можеби и не треба да бидат за паметење. Имено, Вардар е...

Работнички се гордее со најдобрата фудбалска академија во Македонија

Фудбалскиот клуб Работнички го доби признанието за најдобар во младинскиот фудбал за 2017 година, во изборот на Фудбалската федерација на Македонија. Ова е само потврда на долгогодишната традиција за успешна работа во младинската академија на клубот. Координаторот Баже Лазаревски е...

Јаховиќ: Елиф Елмас ќе биде огромна ѕвезда во иднина, сакам да останам во Гозтепе

Напаѓачот на Гозтепе и поранешен македонски репрезентативец, Адис Јаховиќ, беше гостин на „БЕИН Спортс“ телевизијата во која зборуваше за себе и својата кариера, но не заборави да го спомене и својот сонародник Елиф Елмас за кој истакна дека ќе...

Suzuki Swift