ПОЧЕТНА ФУДБАЛ ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

Вардар го расплака најмладиот навивач на Фенербахче, полицаец го тешеше (ФОТО)

Екипата на Вардар го направи најголемото изненадување во плеј-офот за пласман во Лигата Европа. Такво нешто не очекуваа навивачите на Фенербахче иако првиот меч во Скопје заврши со триумф на "црвено-црните" од 2-0. Толку тешко им падна овој неуспех што...

Академија Пандев повторно совладана – трет пораз на подготовките во Анталија

Екипата на Академија Пандев го претрпе третиот пораз на подготовките во Анталија. Подобар од нашиот тим беше Младост Лучани од Србија кој славеше со 1-0. Натпреварот беше рамноправен се до 80. минута Киковиќ постигна гол за победа. Академија Пандев имаше...

Реал Сосиедад го објави списокот на играчи: Против Вардар во Скопје без шестмина повредени

Екипата на Реал Сосиедад ќе биде значително ослабена во пресрет на гостувањето во Скопје кај нашиот Вардар во рамките на третото коло од Лигата на Европа в четврток. Тренерот на баскискиот тим, Еузебио Сакристан, денеска го објави списокот на 20...

Ибраими: Не се плашам од Милан, Шкендија е гордоста на сите Албанци

Напаѓачот на македонскиот вицешампион и репрезентацијата на Македонија, Бесарт Ибраими, во разговор за италијанска „Кориере дела Сера“, ги сподели своите очекувања од мечот со Милан. Шкендија утре ќе истрча на „Сан Сиро“ во рамките на првиот меч од плеј-офот во...

Шукер и Ѓорѓиоски ја испофалија работата на ФФМ на годишното Собрание: Бидете горди на...

Денеска Фудбалската федерација на Македонија го одржа своето Редовно годишно Собрание, а пред сите присутни делегати зборуваше првиот човек на македонската „Куќа на фудбалот“ Илчо Ѓорѓиоски, како и претседателот на Хрватската фудбалска федерација, Давор Шукер. Што се однесува до самото...

Се врати Фелипе, Вардар почна да „гази“

Македонскиот шампион Вардар ја оствари втората победа на подготовките во Анталија откако го совлада полскиот Заглебје со 3-0. Нашиот тим доминираше во текот на сите 90 минути, а најдобар на теренот беше повратникот во тимот Фелипе кој малку подоцна се...

Бомба од Каталонија: Андонова потпиша за Барселона!

Најдобрата македонска фудбалерка Наташа Андонова од денеска е член на тимот на Барселона. Таа е второ засилување за женскиот тим на Барса по Елисе Бусаља, а во каталонскиот гигант доаѓа од ПСЖ каде го помина вториот дел од минатата сезона. Иако...

Ни Вардар, ни Шкендија, ни Домжале: Ибраими во последен момент се сели во руски...

И покрај најавите дека ќе се врати во Словенија и кариерата ќе ја продолжи во Домжале, поранешниот македонски фудбалски репрезентативец Агим Ибраими е на пат да се пресели во Русија. Ибраими се договорил со Домжале, но, како што објавија словенечките...

Македонија наскоро ќе игра на големо натпреварување, Пандев во репрезентацијата додека не „умре“

Македонската фудбалска репрезентација успеа да дојде до голем бод на гостувањето во Торино кај Италија. Избраниците на Игор Ангеловски одиграа беспрекорен натпревар, одлично се спротиставија на притисокот на „Азурите“, а во второто полувреме целосно го надиграа четирикратниот светски шампион! Македонија...

Хамбарџумјан забележа 100-настапи за Вардар па потенцираше кои два меча најмногу ќе ги сеќава...

Фудбалерот на Вардар, Ховханес Хамбарџумјан, кој на вчерашниот натпревар забележа 100 настапи за „црвено-црните“, истакна дека долго во животот ќе го сеќава мечот против Академија Пандев. Хамбарџумјан беше стрелец на два гола во победата на Вардар во вчерашниот натпревар, па...