-1 C
Skopje
Thursday, January 19, 2017
ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

Езџан Алиоски ја прерасна Швајцарија: Репрезентативецот со понуди од Бундеслигата, Серија А и Премиер...

Македонскиот фудбалски репрезентативец Езџан Алиоски игра сезона од соништата и е еден од најдобрите фудбалери во швајцарското првенство, каде е трет стрелец и со своите 9 гола и 4 асистенции е еден од најкорисните играчи во тамошниот шампионат. Поради тоа,...

Лудница во Џенова, Македонците херои: Трајковски во 90. минута му донесе победа на Палермо...

Екипата на Палермо ја оствари првата победа по 21 септември откако денеска славеше на гости кај Џенова со 4-3. Вистински херои на тимот од Сицилија беа македонските репрезентативци Илија Несторовски и Александар Трајковски кои имаа голем придонес во победата. Несторовски,...

Наполи го купува Несторовски за Реал, Де Лаурентис потврдува: Ќе имаме двајца нови напаѓачи!

Првиот човек на Наполи истакна дека неговата екипа во следниот период ќе добие двајца нови напаѓачи. На Наполи му е неопходен класичен напаѓач, Антонио Де Лаурентис е заговорник на таа идеја и сигурно е дека во тимот ќе има нови...

Грижа помалку за Пандев, но трансферот на Несторовски пропаѓа

Еден трансфер во италијанското првенство засегна двајца македонски репрезентативци. Скај Спортс утринава објави дека Леонардо Паволети се согласил да се пресели од Џенова во Наполи за 18 милиони евра и од јануари тој ќе игра на Сан Паоло. Останува уште...

Алиоски верува од себе: Ќе играм во Реал Мадрид

Македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски е откритие на сезоната во швајцарското првенство. Иако неговиот Лугано е во борба за опстанок, Алиоски во моментов е трет стрелец во шампионатот со девет гола, а оствари уште пет асистенции со кои се наоѓа на...

Интер ќе гостува на отворањето на тренинг центарот на Академија Пандев во Струмица!?

Оваа година треба да заврши изградбата на спортскиот фудбалски тренинг центар на Академија Пандев во Струмица, а според најавите на одредени медиуми во земјава, на отворањето на истиот ќе гостува Интер. Тренинг комплексот на Академија Пандев, кој е инвестиција на...

Бабунски ја отвори душата: Многу ми ветија, ништо не исполнија, но сепак благодарам!

Македонската фудбалска надеж Давид Бабунски и официјално заминува од Црвена Звезда, само не е познато која ќе биде неговата следна дестинација. На изненадување на повеќето во белградскиот клуб, Македонецот реши да замине, и го објасни тоа вечерва на социјалните мрежи,...

Несудениот играч на Работнички имаше пеколна година: Сакав да извршам самоубиство!

Поранешниот фудбалер на Арсенал и репрезентативец на Брегот на Слоновата Коска, Емануел Ебуе призна дека сакал да се самоубие поради тешката година што ја има зад себе. Во март оваа година, бекот доби едногодишна суспензија од ФИФА поради неизмирени обврски...

“Гранде Мачедоне” удри по своите: Пандев го застрела Лацио среде Олимпико (ВИДЕО)

Македонскиот репрезентативец Горан Пандев по долго време, конечно, се запиша во листата на стрелците за Џенова. Да биде иронијата поголема, струмичанецот погоди против својот поранешен клуб Лацио и тоа во Купот на Италија. Во последната минута од првото полувреме на...

Талентираниот плејмејкер пред трансфер: Барди за 400 илјади евра се сели во Хрватска?

Еден од најдобрите млади македонски фудбалери Енис Барди се наоѓа пред трансфер во хрватскиот прволигаш Осијек. Како што објави унгарскиот весник Немзетиспорт, Хрватите се подготвени да платат 400 илјади евра за да го донесат Барди во своите редови бидејќи не...

Stobiranka gif 300X250