ПОЧЕТНА ФУДБАЛ ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

Малиот Јане Велковски гостин на Погба и Манчестер Јунајтед во Лигата на шампионите!

Малиот Јане Велковски кој стана познат на јавноста по кампањата на УЕФА за Суперкупот на Европа, ќе го гледа Манчестер Јунајтед во осминафиналето од Лигата на шампионите по покана на Пол Погба. Херојот Јане, кој боледува од спинална мускулна дистрофија,...

На повидок спектакуларен трансфер: Шкендија го набрка, а сега го купува од Вардар

Според најавите, зимово во македонската Прва фудбалска лига треба да се случат неколку интересни трансфери. Дефинитивно, најспектакуларен доколку се оствари ќе биде оној од Вардар во Шкендија на Бесир Демири. Како што се навестува, тимот од Тетово кој е актуелен...

Хамбарџумјан забележа 100-настапи за Вардар па потенцираше кои два меча најмногу ќе ги сеќава...

Фудбалерот на Вардар, Ховханес Хамбарџумјан, кој на вчерашниот натпревар забележа 100 настапи за „црвено-црните“, истакна дека долго во животот ќе го сеќава мечот против Академија Пандев. Хамбарџумјан беше стрелец на два гола во победата на Вардар во вчерашниот натпревар, па...

ОФИЦИЈАЛНО: Бошко Ѓуровски се врати да работи во Јапонија

Прославениот македонски репрезентативец, а потоа и селектор Бошко Ѓуровски се врати да работи во јапонскиот фудбал. Медиумите на Далечниот Исток објавија дека тој е именуван за помошен тренер во екипата на Кјото Санга која се натпреварува во Втората лига. Македонецот...

(ВИДЕО/ФОТО) Контроверзна кореографија на навивачите на Спартак: Македонија распарчена меѓу соседите!

Големото дерби на Москва му припадна на тимот на Спартак, кој со 3:0 ја совлада ЦСКА, но натпреварот, барем за нас, го одбележа и кореографијата на домашните навивачи. Имено, фановите на Спартак се прикажаа себеси како гладијатори, а во таа...

Тричковски со гол донесе победа за АЕК и прво место на табелата

Македонскиот фудбалски репрезентативец Иван Тричковски, постигна гол вреден победа за својот тим АЕК Ларнака во мечот со Олимпијакос Никозија. Со победата од 1:2 во рамките на 16. коло од кипарскиот шампионат, АЕК Ларнака останува на врвот на табелата со 35...

Фљамуртари доведе уште еден македонски интернационалец во своите редови

Екипата на Фљамуртари продолжува да се засилува со македонски фудбалери, па така последен во низата е повремениот репрезентативец Муарем Муарем. Муарем денеска и официјално беше претставен во новиот клуб. Играчот за врска потпиша договор во времетраење од 1 и пол...

ВИДЕО: Вардар со „бомбите“ на Хамбарџумјан славеше над Академија Пандев

Екипата на Вардар, актуелниот македонски фудбалски шампион во рамки на заостанатиот меч од 17. коло во ПМФЛ славеше победа над Академија Пандев со резултат од 3-1. Избраниците на Чеде Јаневски до новата, 11. сезонска победа стигнаа благодарение на одлично одиграното...

ФОТО: Беласица го прослави големиот јубилеј – 95 години од своето постоење

Екипата на Беласица, гордоста на струмичани, денес во ресторан „Космополит“ го прослави својот голем јубилеј, 95 години од постоење.   На одбележувањето беше промовирана книгата со наслов „95 ГОДИНИ ФК БЕЛАСИЦА“, како и химната за ФК Блеасица. На прославата присуствуваа голем дел од...

ВИДЕО: Вака се слави јубилеј – Хамбарџумјан со ремек дело од над 30 метри

Актуелниот македонски фудбалски шампион Вардар по првото полувреме во мечот со Академија Пандев има предност од 2-0. Креатор и автор на вториот гол за „црвено-црните“ беше ерменскиот бек Хофханес Хамбарџумјан кој денес слави јубилеј 100 натпревар како играч на Вардар. https://www.facebook.com/SportisimoMakedonisimo/videos/1160604057404594/ Голот додје...

Suzuki Swift