ПОЧЕТНА ФУДБАЛ ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

ФОТО: Македонскиот репрезентативец во хумана акција – израдува болни дечиња кои добија и подароци

Македонскиот репрезентативец чувар на мрежата, Столе Димитриевски кој стана незаменилив меѓу стативите на Гимнастик, дополнително ги освои срцата на навивачите на овој клуб со потегот што го направи. Димитриевски со своите два соиграчи од клубот, Бареиро и Барган ја посети...

(ВИДЕО) Пол Погба испрати порака до малиот Јане: Фала ти што ми даваш позитивна...

Приказната за малиот Јане Велковски го обиколи светот, откако малото момче од Скопје, чија животна желба е да заигра фудбал, се прослави имитирајќи го својот идол Кристијано Роналдо на еден постер во чест на Суперкупот на Европа, по што...

Чеде Јаневски: За еден месец одигравме 10 натпревари, секоја чест за моите „војници“

Екипата на Вардар денеска го победи тимот на Работнички во заостанатиот натпревар од Првата фудбалска лига на Македонија, со што ја намали негативата во однос на лидерот Шкендија на осум бода. Тренерот на македонскиот шампион, Чеде Јаневски, им честиташе на...

Со -8 на зимување: Вардар му врати на Работнички, но уште е далеку од...

Екипата на Вардар оствари минимална победа со 1-0 во градското дерби против Работнички во својот последен прволигашки натпревар во 2017 година. Долго време „црвено-црните“ се мачеа да го пробијат бедемот пред голот на Работнички, а успеаја во тоа дури во...

ВИДЕО: Беласица ја промовираше официјалната химна, вака звучи…

Екипата на Беласица по повод 95 години од своето постоење организираше пригодна церемонија на која покрај книгата за клубот, промовирана е и официјална химна. Тексто е на Ѓорѓи Калајџиев, а е исполнете од група „Јупитер“ и  Горан Кукич Вака звучи новата...

Вардар зимава ќе пазари домашно – тргнува по два големи таленти

Македонскиот фудбалски првак Вардар според најавите зимава ќе претрпе осетни промени во ростерот на екипата. Поголем број од интернационалците би требало да го напуштат клуба, а и некои поискусни домашни фудбалер на кои им истекува договорот. Раководствот на „црвено-црните“ има...

ФОТО: Се реновира стадионот „Билјанини Извори“ – доби модерни соблекувални

Периодов започна да се реконструрира стадионот „Билјанини Извори“ во Охрид, се со цел овој објект модерзинира и подготвен на почетокот од годината да ги дочека бројните екипи од Македонија, но и од странство кои што своите подготовки за пролетниот...

Малиот Јане Велковски гостин на Погба и Манчестер Јунајтед во Лигата на шампионите!

Малиот Јане Велковски кој стана познат на јавноста по кампањата на УЕФА за Суперкупот на Европа, ќе го гледа Манчестер Јунајтед во осминафиналето од Лигата на шампионите по покана на Пол Погба. Херојот Јане, кој боледува од спинална мускулна дистрофија,...

На повидок спектакуларен трансфер: Шкендија го набрка, а сега го купува од Вардар

Според најавите, зимово во македонската Прва фудбалска лига треба да се случат неколку интересни трансфери. Дефинитивно, најспектакуларен доколку се оствари ќе биде оној од Вардар во Шкендија на Бесир Демири. Како што се навестува, тимот од Тетово кој е актуелен...

Хамбарџумјан забележа 100-настапи за Вардар па потенцираше кои два меча најмногу ќе ги сеќава...

Фудбалерот на Вардар, Ховханес Хамбарџумјан, кој на вчерашниот натпревар забележа 100 настапи за „црвено-црните“, истакна дека долго во животот ќе го сеќава мечот против Академија Пандев. Хамбарџумјан беше стрелец на два гола во победата на Вардар во вчерашниот натпревар, па...

Suzuki Swift