ФУДБАЛ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Проклетството на лидерите: Кој вели дека првото место е предност во ЛШ?

Лигата на шампионите уште еднаш потврди дека сите екипи кои учествуваат во нокаут фазата се со приближно еднаков квалитет и дека се можни секакви изненадувања. Најдобар доказ за тоа е фактот што по првите четири осминафинални натпревари не победи ниеден...

Другото лице на Португалецот: Роналдо не може да даде гол, ама е покорисен од...

Кристијано Роналдо ја бележи најдолгата суша во Лигата на шампионите што се однесува до постигнатите голови. Заедно со синоќешниот натпревар против Наполи, Португалецот е без постигнат гол веќе 523 минути, а оваа сезона само два пати ги тресеше противничките мрежи....

Легендата на Јунајтед распука по Арсенал: Кога ќе видам кој ви е капитен, сè...

Легендарниот капитен на Манчестер Јунајтед, Рој Кин го дотолчи Арсенал по синоќешниот дебакл од Баерн во осминафиналето од Лигата на шампионите. Во својот коментар, Ирецот воопшто немаше милост за "топчиите" и удри од почетокот до крајот. "Се разбира дека не сум...

“Баварците” не знаат за доста: Баерн испиша нова историја во Лигата на шампионите

Екипата на Баерн синоќа оствари убедлива победа против Арсенал во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите совладувајќи го премиерлигашот со 5-1. Освен што направи огромна предност пред реваншот на 7 март, Баерн постави нов рекорд во елитното фудбалско натпреварување...

Неверојатно: Дали Роналдо бараше офсајд за голот на Бензема? (Фото)

Честопати во минатото се случувало Кристијано Роналдо да има контроверзни движења и сигнализирање кон линиските судии, па тоа така беше и ноќеска. Реал Мадрид уште на почетокот од мечот против Наполи, беше шокиран откако Инсиње успеа да искористи една мешаница...

Арсенал демонтиран и без муниција во Минхен, Реал рутински против Наполи (Видео)

Баерн Минхен си ја заврши одлично работата на домашен терен, во првиот натпревар против Арсенал, кој го совладаа со убедливи 5:1, иако тоа можеше да биде и вистински потоп за „топчиите“. Арсенал одигра добро прво полувреме, и по првите 45...

„Бернабе“ во транс: Дебаклот на Барса одеше на големиот семафор пред мечот со Наполи...

Поразите на Барселона секогаш се уживање за навивачите на Реал, а особено кога станува збор за дебакл како синоќешниот од ПСЖ. За да се мотивираат фановите, а и да се подигне атмосферата пред мечот со Наполи, Реал денеска на големиот...

Драма во Минхен: Нојер му одбрани пенал на Санчез, но Арсенал сепак изедначи (Видео)

Драматично и возбудливо прво полувреме гледавме на двата меча од осминафиналните пресметки во Лигата на шампионите. По првиот де, во Мадрид резултатот е изедначен (1:1), први поведоа гостите преку фантастичниот гол на Инсиње во 8. минута, додека десетина минути подоцна,...

Пред 30 години освоија ЛШ – сега го менуваат името на клубот

Најтрофејниот романски фудбалски клуб и поранешен шампион во Европа, Стеауа од Букурешт, наскоро ќе го промени своето име и ќе се нарекува FCSB. На тој начин се решил сопственикот Гиги Бекали, со цел да добие лиценца за следната сезона, откако...

Арсенал во Минхен против стариот должник, Наполи кај Реал (Состави)

Вечерва на ЛШ програмата се уште два исклучително интересни пресметки, Баерн во Минхен го пречекува Арсенал, додека Реал во Мадрид го пречекува Наполи. Домаќините мора да обезбедат поволна позиција пред реваншите, па вечерва излегуваат со најсилните состави. РЕАЛ МАДРИД: Навас, Карвахал,...