17 C
Skopje
Friday, April 28, 2017
ФУДБАЛ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ФУДБАЛ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

УЕФА и го отвора патот на Македонија кон Лигата на Европа, но овие две...

Извршниот одбор на УЕФА вчера донесе одлука која беше најавувана подолго време. Фудбалот се повеќе станува спорт за избраните, најголемите клубови. Тоа за што се пишуваше изминатите месеци, вчера доби официјална потврда - четирите најсилни европски лиги од 2018. година...

Последните господа во фудбалот: Касилјас и Буфон го расплакаа цел свет (ВИДЕО)

Најголемите голмански легенди на денешнината Икер Касилјас и Џанлуиџи Буфон синоќа по 17. пат играа еден против друг во своите блескави кариери. Овојпат триумфираше Италијанецот, но речиси да немаше љубител на фудбалот во светот што остана рамнодушен по нивната прегратка...

Кабалјеро имал претчуство за пеналот на Фалкао, па имал свој ритуал на полувреме

Во спектакуларен натпревар вчера на „Етихад“, Манчестер Сити успеа да го победи Монако, и да обезбеди солидна предност пред реваншот во Монако. Граѓаните победија со 5:3 во извонредно луд и фасцинантен натпревар, во кој гледавме дожд од голови, а голманот...

Во Париз внимателни: Знаеме колку Барса е силна, не би било прв пат на...

Еден од хероите во демолирањето на Барселона во првиот натпревар од осминафиналето Јулијан Дракслер повикува на внимание пред утрешниот дуел... ПСЖ во првиот меч од осминафиналето во Лигата на шампионите ја демолираше Барселона на „Камп Ноу“ со 4:0. Многумина Парижаните...

Конечно започнува нокаут фазата од Лигата на шампионите: Во фокусот е дуелот на титаните

Лигата на шампионите влегува во фазата на елиминации. Осминафиналната фаза започнува со денешните два меча од стандардниот термин во 20:45 часот, паровите се ПСЖ – Барселона и Бенфика – Борусија Дортмунд. Уште на стартот следува судир на титаните и дуел...

Пред 30 години освоија ЛШ – сега го менуваат името на клубот

Најтрофејниот романски фудбалски клуб и поранешен шампион во Европа, Стеауа од Букурешт, наскоро ќе го промени своето име и ќе се нарекува FCSB. На тој начин се решил сопственикот Гиги Бекали, со цел да добие лиценца за следната сезона, откако...

„Камп Ноу“ ќе гори в среда: Навивачите на Барса ја подготвија кореографијата за мечот...

На два дена пред историскиот реванш од четвртфиналето на Лигата на шампионите, навивачите на Барселона во соработка со клубот ја подготвија кореографијата за пред почетокот на мечот. На трибината која се наоѓа спроти клупите на двете екипи ќе го пишува...

Пенал полувреме: Атлетико погоди, Баерн промаши

Во рамките на четвртфиналните дуели од ЛШ по првите 45 минути, обата домаќина го преземаа водството. Атлетико Мадрид ја искористи можноста по прекршокот во првиот дел, па Гризман во 28. минута беше прецизен од пенал точката. На „Висенте Калдерон“ и...

(Видео) Грмеше цела Италија: Крик на навивачите на Наполи од кој се заледува крвта

Пред почетокот на вчерашниот реванш натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите помеѓу Наполи и Реал, навивачите на клубот од Неапол изведоа нешто поради што на сите им застана здивот. Имено, навивачите на Наполи имаат посебен обичај пред европските натпревари....

Недвед задоволен, а Такинарди тврди: Супер ждрепка за Јуве, Монако е најслаб

Двајцата покажаа респект кон Монако, но веруваат во својата екипа. Откако неговиот клуб го извлече Монако во полуфиналето од Лигата на шампионите, потпретседателот на Јувентус, Павел Недвед беше задоволен што го добија објективно најлесниот противник во полуфиналето. Првиот натпревар се игра...