13 C
Skopje
Sunday, February 26, 2017
ФУДБАЛ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ФУДБАЛ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Последните господа во фудбалот: Касилјас и Буфон го расплакаа цел свет (ВИДЕО)

Најголемите голмански легенди на денешнината Икер Касилјас и Џанлуиџи Буфон синоќа по 17. пат играа еден против друг во своите блескави кариери. Овојпат триумфираше Италијанецот, но речиси да немаше љубител на фудбалот во светот што остана рамнодушен по нивната прегратка...

Легендата на Јунајтед распука по Арсенал: Кога ќе видам кој ви е капитен, сè...

Легендарниот капитен на Манчестер Јунајтед, Рој Кин го дотолчи Арсенал по синоќешниот дебакл од Баерн во осминафиналето од Лигата на шампионите. Во својот коментар, Ирецот воопшто немаше милост за "топчиите" и удри од почетокот до крајот. "Се разбира дека не сум...

Само 3 клуба во Европа успеале да се вратат од -4: Еден клуб е...

Големиот срам на Барселона од вчерашната средба против ПСЖ во Париз, ќе биде уште долго прераскажуван, посебно на релација Мадрид - Барселона. Барселона е на работ на елиминација од ЛШ уште во осминафиналето, бидејки никој не очекуваше така анемични Каталонци,...

Исповед на големиот Алекс Фергусон: Баер Леверкузен ми го зададе најболниот удар во кариерата

Во последниот ден од 2016, Алекс Фергусон ќе наполни 75 години. Веќе три сезони не е активен во фудбалот, но и натаму е една од најважните појави во историјата на овој спорт. Речиси 27 години помина на клупата на Манчестер...

Ќе биде лудница во ЛШ: Вториот шешир за осминафиналната ждрепка е посилен од првиот

Ждрепката за осминафиналето од Лигата на шампионите ќе се одржи в понеделник во Нион, а веќе се знае дека ќе биде многу поразлична од сите досегашни во оваа фаза од елитното натпреварување. Причина за тоа е составот на шеширите, односно...

Луис Енрике се огласи по фудбалската катастрофа во Париз

Барселона вечерва се соочи со голем пораз во Париз, а сигурно е дека тоа е еден од нивните најголеми порази последните десетина години. Каталонците делуваа бледо, непрепознатливо, на моменти и отсутно, додека на домаќините им одеше на сите позиции. Иако...

Бадијала потерата по Баерн: Лајпциг не смее во Лигата на шампионите

Најголемото изненадување во германскиот фудбал Ред Бул Лајпциг можеби до крајот на сезоната ќе го брка Баерн, но дури и да го стигне, не може да ја оствари главната цел. Тоа е учество во Лигата на шампионите бидејќи ако нешто...

Ждрепка за ЛШ: Арсенал дефинитивно нема среќа, Реал повторно се спаси, два големи дерби...

Извлечени се паровите за осминафиналето во Лигата на шампионите, ќе гледаме големи дерби натпревари. Лигата на шампионите продолжува дури од 14. февруари, а денеска на ждрепката ги дознавме паровите за осминафиналето од ова натпреварување. Во ждрепката ќе се најдат четири екипи...

Драма во Минхен: Нојер му одбрани пенал на Санчез, но Арсенал сепак изедначи (Видео)

Драматично и возбудливо прво полувреме гледавме на двата меча од осминафиналните пресметки во Лигата на шампионите. По првиот де, во Мадрид резултатот е изедначен (1:1), први поведоа гостите преку фантастичниот гол на Инсиње во 8. минута, додека десетина минути подоцна,...

Меси и Суарез понижени од медиумите, само еден фудбалер на Барса доби преодна оценка,...

Барселона доживеа дебакл на гостувањето во Париз кај ПСЖ, „Светците“ успеаја во целост да ги затворат Луис Суарез и Лионел Меси, кои многумина ги сметаат за најголеми виновници за поразот. Тешко дека Лионел Меси и Луис Суарез некогаш досега во...