8 C
Skopje
Thursday, March 23, 2017
ФУДБАЛ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ФУДБАЛ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

УЕФА ги израдува Италијаните: Една европска земја загуби место во ЛШ

УЕФА денеска објави фантастична вест за Италијаните, кои од сезоната 2018/19, во ЛШ ќе имаат четири претставници по стариот познат систем 3 со директен статус во ЛШ, додека четвртата би играла квалификации. Моментално тој благодет со 4 претставници го имаат...

Лудница во Минхен: Баерн добил над 200 илјади барања за билети за мечот со...

Неверојатна заинтересираност владее деновиве во Минхен за четвртфиналниот натпревар од Лигата на шампионите против Реал. Дуелот се игра на 12 април на Алијанц арената и е прв од двомечот меѓу двата европски гиганти, а Баерн досега примил над 200 илјади...

Фергусон жали за една одлука пред финалето во ЛШ 2008 година

Легендарниот тренер на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон, открива дека сепак, иако има многу сеќавања од минатото, една мисла и понатаму го прогоноува. Тој смета дека направил грешка што Џи Сунг Парк не го вметнал во тимот кој настапи во ЛШ...

Фудбалерот на ПСЖ: Жалам што играв против Барселона кога загубивме 6:1

Фудбалерот за врска од редовите на ПСЖ, Адриен Рабиот, открива дека сепак пожалил што заиграл за неговата екипа, во реваншот против Барселона на „Камп Ноу“, каде драматично беа елиминирани со пораз од 6:1. Играчот на „светците“ истакна дека тој играл...

Уште вакво нешто им фали: Четвртопласираниот тим од Премиер лигата би можел да остане...

Минатата година бевме сведоци на една фудбалска бајка, дали е возможно и оваа да се случи истото? Англиската Премиер лига од следната сезона теоретски би можел да има дури пет претставници во Лигата на шампионите, а четвртопласираниот тим во тој...

Барса се пожали на ждрепката: Секогаш ни се паѓаат најсилните ривали

Иако пред две години го победија во финалето, во Барселона не се многу задоволни од тоа што ќе играат против Јувентус во следната фаза од Лигата на шампионите. Со тоа продолжува серијата тешки ривали за каталонскиот клуб во елитното натпреварување....

Мадрид во паника: Реал на мегдан со својот најголем кошмар (ВИДЕО)

За разлика од претходните сезони, Реал немаше среќа во ждрепката за Лигата на шампионите. Иако имаше неколку екипи против кои ќе беше огромен фаворит, "кралскиот клуб" го доби Баерн, можеби најголемиот кандидат за титулата во ЛШ оваа сезона. Иако пред...

Познати термините за натпреварите од ЛШ: Најголемите дерби дуели во различни денови

Неколку часа по ждрепката, УЕФА ги одреди точните термини во кои ќе се играат четвртфиналните натпревари. Интересно е тоа што дуелите меѓу Јувентус и Барселона, односно Баерн и Реал ќесе играат во различни денови. Четвртфиналето почнува на 11 април со...

Реакции по ждрепката во ЛШ: Јуве не се плаши од Барса, во Баерн задоволни,...

Денеска во Нион беа извлечени паровите од четвртфиналето за Лигата на шампионите. Најинтересните пресметки ќе бидат во Торино и Минхен, каде во првите натпревари Јувентус ја пречекува Барселона, а Баерн Реал Мадрид. По ждрепката, пристигнуваат и реакциите од клубовите. Според потпретседателот на...

Спектакл во Лигата на шампионите: Извлечени паровите за четвртфиналето, два мега-дуели, Лестер мина тешко

Денеска во Нион беа извлечени паровите од четвртфиналето од Лигата на шампионите, а во истото ќе сведочиме спектакуларни натпревари. Англискиот шампион Лестер кој повторно испишува историја, во четвртфиналето ќе игра против Атлетико Мадрид. Олеснителна околност за „Лисиците“ е фактот што...