-2 C
Skopje
Monday, January 16, 2017
ФУДБАЛ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ФУДБАЛ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Исповед на големиот Алекс Фергусон: Баер Леверкузен ми го зададе најболниот удар во кариерата

Во последниот ден од 2016, Алекс Фергусон ќе наполни 75 години. Веќе три сезони не е активен во фудбалот, но и натаму е една од најважните појави во историјата на овој спорт. Речиси 27 години помина на клупата на Манчестер...

Година за паметење: Зидан го предводи тимот од суперталентирани играчи кои блеснаа сезонава во...

Не се најдобри, барем не се уште. Не се можеби ниту најталентирани, но оваа година се потрудија фудбалските вљубеници ширум светот да ги запаметат нивните имиња. Според проценката на УЕФА ова беше нивната година на пробив и тешко дека некој...

Дрим-тимот на Лигата на шампионите без играчи од Реал, Баерн и Јувентус!?

Завршена е групната фаза од Лигата на шампионите, па се сумира учинокот на играчите и екипата, а омилената „дисциплина“ притоа е составување на идеалниот тим. Еден таков е „Фантази Фудбал“ тимот од Лигата на шампионите. Иако називот на овој тим...

(Видео) Касиљас го избра идеалниот тим во ЛШ на сите времиња, а во него...

Икер Касиљас ја избра најдобрата екипа во Лигата на шампионите во историјата, а неговиот избор во најмала рака е чуден. Тоа се однесува, пред се, поради фактот што Касиљас не можеше да се одлучи за трет напаѓач во системот 3-4-3,...

Најголемите 11 разочарувања во Лигата на шампионите оваа сезона, а сите ќе играат во...

Завршена е групната фаза од Лигата на шампионите. Познати се веќе и паровите од осминафиналето, а меѓу 16 најдобри екипи во Европа се Арсенал, Наполи, Барселона, Атлетико Мадрид, Монако, Борусија Дортмунд, Лестер, Јувентус, ПСЖ, Бенфика, Манчестер Сити, Баерн Минхен,...

Ако се суди според статистиката, Баерн и Барселона се веќе четвртфиналисти во ЛШ

Двата дерби мечеви во осминафиналето од ЛШ оваа сезона се всушност веќе толку пати видени дуели. ПСЖ и Барселона се соочуваа во четвртфиналето во 2012/13 и 2014/15 и Барса во двата наврати мина понатаму, додека Парижаните успехот против Каталонците го...

Дали мирно ќе спијат во Баерн: Венгер испраќа „победничка“ порака за пласман понатаму

Не стивнуваат реакциите за ждрепката во ЛШ, која денес ги даде најновите двојки за осминафиналните пресметки, и таму има неколку неверојатни дуели. Најатрактивен и најнеизвесен сигурно ќе биде дуелот на старите познаници, Арсенал и Баерн Минхен, во минатото „топџиите“ три...

Најсреќниот клуб на светот: Реал седум се шета низ осминафиналето од ЛШ

Барселона, Баерн и Јувентус постојано се мачат со своите противници во осминафиналето на Лигата на шампионите, но тоа не може да се каже за тимот на Реал Мадрид. Откако од 2004 до 2010 година не можеше да ја помине оваа...

Повторно “опашки”: Ждрепката за Лигата на шампионите е наместена!?

Постојано во последните години љубителите на фудбалот ја обвинуваат УЕФА дека ја мести ждрепката за Лигата на шампионите, па и денешното извлекување нема да биде исклучок. Првото обвинување стигна од навивачите на Арсенал кои на еден блог опишуваат како дошло...

Колку е предвидлива ждрепката за ЛШ: Баерн уште минатата недела знаеше дека ќе игра...

Иако има две возбудливи двојки, Лигата на шампионите повторно нема да понуди екстра атрактивни натпревари во осминафиналето од Лигата на шампионите. Реал го избегна Јувентус, Барса нема да игра со Баерн, па желбата за добар фудбал ќе треба да се...

Stobiranka gif 300X250