ФУДБАЛ / ЛИГА НА ЕВРОПА

Јаневски: Победи тимот што ги искористи своите шанси!

Тренерот на Вардар, Чедомир Јаневски го призна поразот на неговиот тим на гостувањето кај Розенборг. "Црвено-црните" вторпат се совладани во групната фаза од Лигата Европа, но впечатокот што го оставија синоќа е далеку подобар отколку по првиот меч против Зенит...

Милан избегна пораз од Риека, Евертон само со реми против Аполон (Видео)

Милан спречи сензација на Сан Сиро каде вечерва гостуваше Риека. Хрватскиот тим губеше со 2:0 до 84.минута, а потоа на сензационален начин успеа да го израмни резултатот. Нов дебакл на “росоњерите“ спречи Кутроне со гол во судиското надополнување. https://www.youtube.com/watch?v=Syvbb6eQOxc Партизан играше...

Ѕвезда победи кај Келн, Арсенал, Ница и Зенит се радуваа во 2.коло

Фудбалерите на Црвена Ѕвезда по десетгодишната апситенција од евросцената и ремито во 1.коло, ја остварија и првата победа сезонава во Лигата на Европа. Тие славеа со 1:0 на гостувањето кај Келн со голот на Боачи во 30.минута. https://www.youtube.com/watch?v=3m_e2zvBDXA Во истата група...

Вардар има свој Марадона, Фелипе како легендата во најдобрите денови (Видео)

Историскиот прв гол на Вардар во Лигата на Европа беше дело на Бразилецот Фелипе кој вечерва во 90 минута ја затресе мрежата на Розенборг. Погодок на Бразилецот потсетува на еден од најубавите голови на легендата Диего Армандо Марадона, па со...

Вардар постигна гол, но е поразен во Норвешка (Видео)

Фудбалерите на Вардар се поразени и во вториот дуел од групата Л во Лигата на Европа. Тие од гостувањето кај Росенборг се враќаат со пораз од 3:1. Во првото полувреме Вардар парираше солидно, но  по прекршокот на Муслиу во 23.минута...

Кикс на Муслиу, Вардар губи во Трондхајм (ВИДЕО)

Вардар одигра солидни 25 минути на гостувањето кај Розенборг, но од нив сепак излезе со негатива од 0-1. Во третата минута Блажевски ја погоди конструкцијата од голот на домаќините за во 25. минута да стигне казната. Една акција на Розенборг...

Познати почетните состави: Вардар офанзивно, Розенборг со „Лордот“ во напад

Иако доживеа убедлив пораз од Зенит во првото коло од групната фаза на Лигата Европа, Чеде Јаневски не планира да отстапи од својата фудбалска филозофија. И денеска против Розенборг ќе игра доста офанзивно, барем така изгледа на хартија неговиот состав....

Силно светнал ден во Трондхајм: „Вардарци“ стигнаа на стадионот Леркендал (ВИДЕО)

Уште околу 90 минути има до почетокот на натпреварот меѓу Розенборг и Вардар во второто коло од Лигата Европа, а "црвено-црните" веќе пристигнаа на стадионот Леркендал каде ќе се игра мечот. https://www.facebook.com/FKVardarSkopje/videos/1476756402419369/ До 19 часот ќе се стемни, но во моментот...

Одбраната ќе биде клучот, Вардар во Трондхајм оди по првите бодови во Европа

Македонскиот фудбалски шампион вечерва од 19:00 часот ќе му биде гостин на Розенборг во Трондхајм во второто коло од Лигата на Европа. По дебито во Лигата на Европа на домашен терен против Зенит и убедливиот пораз од 0:5, пред Вардарци...

Дефанзивни проблеми за Чеде Јаневски, но „Лордот“ Бендтнер му ги олеснува грижите

Тренерот на македонскиот фудбалски шампион Чедомир Јаневски има огромни главоболки во пресрет на натпреварот со Розенборг во второто коло од Лигата на Европа. Вардарци имаат огромни кадровски проблеми со одбраната, со оглед на тоа дека популарниот „Четка“ нема да може...

Suzuki Swift