11 C
Skopje
Tuesday, October 17, 2017
ФУДБАЛ / ЛИГА НА ЕВРОПА

ФУДБАЛ / ЛИГА НА ЕВРОПА

Ѕвезда победи кај Келн, Арсенал, Ница и Зенит се радуваа во 2.коло

Фудбалерите на Црвена Ѕвезда по десетгодишната апситенција од евросцената и ремито во 1.коло, ја остварија и првата победа сезонава во Лигата на Европа. Тие славеа со 1:0 на гостувањето кај Келн со голот на Боачи во 30.минута. https://www.youtube.com/watch?v=3m_e2zvBDXA Во истата група...

Вардар има свој Марадона, Фелипе како легендата во најдобрите денови (Видео)

Историскиот прв гол на Вардар во Лигата на Европа беше дело на Бразилецот Фелипе кој вечерва во 90 минута ја затресе мрежата на Розенборг. Погодок на Бразилецот потсетува на еден од најубавите голови на легендата Диего Армандо Марадона, па со...

Вардар постигна гол, но е поразен во Норвешка (Видео)

Фудбалерите на Вардар се поразени и во вториот дуел од групата Л во Лигата на Европа. Тие од гостувањето кај Росенборг се враќаат со пораз од 3:1. Во првото полувреме Вардар парираше солидно, но  по прекршокот на Муслиу во 23.минута...

Кикс на Муслиу, Вардар губи во Трондхајм (ВИДЕО)

Вардар одигра солидни 25 минути на гостувањето кај Розенборг, но од нив сепак излезе со негатива од 0-1. Во третата минута Блажевски ја погоди конструкцијата од голот на домаќините за во 25. минута да стигне казната. Една акција на Розенборг...

Познати почетните состави: Вардар офанзивно, Розенборг со „Лордот“ во напад

Иако доживеа убедлив пораз од Зенит во првото коло од групната фаза на Лигата Европа, Чеде Јаневски не планира да отстапи од својата фудбалска филозофија. И денеска против Розенборг ќе игра доста офанзивно, барем така изгледа на хартија неговиот состав....

Силно светнал ден во Трондхајм: „Вардарци“ стигнаа на стадионот Леркендал (ВИДЕО)

Уште околу 90 минути има до почетокот на натпреварот меѓу Розенборг и Вардар во второто коло од Лигата Европа, а "црвено-црните" веќе пристигнаа на стадионот Леркендал каде ќе се игра мечот. https://www.facebook.com/FKVardarSkopje/videos/1476756402419369/ До 19 часот ќе се стемни, но во моментот...

Одбраната ќе биде клучот, Вардар во Трондхајм оди по првите бодови во Европа

Македонскиот фудбалски шампион вечерва од 19:00 часот ќе му биде гостин на Розенборг во Трондхајм во второто коло од Лигата на Европа. По дебито во Лигата на Европа на домашен терен против Зенит и убедливиот пораз од 0:5, пред Вардарци...

Дефанзивни проблеми за Чеде Јаневски, но „Лордот“ Бендтнер му ги олеснува грижите

Тренерот на македонскиот фудбалски шампион Чедомир Јаневски има огромни главоболки во пресрет на натпреварот со Розенборг во второто коло од Лигата на Европа. Вардарци имаат огромни кадровски проблеми со одбраната, со оглед на тоа дека популарниот „Четка“ нема да може...

Необично искуство за Вардарци, „Леркендал“ е претходникот на нашиот „Филип Втори“

Вардар вечерва во Трондхајм оди на мегдан против норвешкиот великан Розенборг во потрага по првите европски бодови во историјата на клубот во рамките на второто коло од Лигата на Европа. Во првото коло Вардар имаше „огнено крштевање“ против Зенит, кога...

Запознајте го противникот на Вардар: Розенборг е најтрофејниот норвешки клуб со огромна историја

Вардар вечерва го игра вториот натпревар од групната фаза од Лигата на Европа против норвешки Розенборг. За „Црвено-црните“ ова ќе биде прв меч на гостински терен во групите. Натпреварот се игра со почеток во 19:00 часот, а во пресрет...