ПОЧЕТНА ФУДБАЛ ФУДБАЛ / ЛИГА НА ЕВРОПА

ФУДБАЛ / ЛИГА НА ЕВРОПА

Без трошка совест: Потпретседателот на Спартак ги обвини домаќините за смртта на полицаецот во...

Една жртва однесе навивачкиот судир пред завчерашниот меч меѓу Атлетик и Спартак Москва во Билбао. Загина еден полицаец кој доживеа срцев удар како последица на фрлените топовски удари пред стадионот Сан Мамес. Цел свет ги обвини руските хулигани за нередите,...

Извлечени двојките за осминафиналето во Лигата на Европа: Мега-дерби во Милано и Лондон!

Ждрепката од осминафиналето во Лигата на Европа беше извршена денеска во Нион. Шестнаесет екипи се најдоа во ждрепката, меѓу кои и некои големи имиња на европскиот фудбал. Ждрепката донесе неколку супер интересни двојки, а дефинитивно најголемо дерби ќе биде дуелот на...

(ФОТО) Кралот Батшуаји: На спектакуларен начин им одговори на расистите во Италија

Борусија Дортмунд мошне среќно ја елиминира Аталанта од Лигата Еврпа, но реваншот во Бергамо го одбележаа расистичките навреди кон белгискиот репрезентативец Мичи Батшуаји. Речиси во текот на целиот натпревар навивачи имитираа мајмунски крици, па напаѓачот на Борусија Дортмунд на фантастичен...

Лига Европа како Лигата на шампионите: Милан, Атлетико, Борусија, Арсенал…

Одамна немало толку звучни имиња во осминафинале од Лигата Европа која сезонава звучи како Лигата на шампионите. Меѓу 16. најдобри има три поранешни европски шампиони, два финалисти во елитното натпреварување и уште неколку гиганти на европскиот фудбал. Најпознато име седумкратниот...

ФОТО: Потресната слика од Билбао: Сите колеги дотрчаа да му помогнат, но …

Вечерашните реванш средби во Лига Европа поминаа во сенка на она што се случи во Билбао, каде настрада еден полицаец. Пред самиот почеток на мечот, се конфронтираа двете навивачки групи на домаќинот Билбао и гостите Спартак Москва. Во тој „клинч“ мораше...

(ВИДЕО) Лацио покажа сила, Наполи победи, но првиот меч скапо ги чинеше: Познати сите...

Атрактивна вечер во Лигата на Европа кога станува збор за првиот дел од денешната програма, односно за реванш натпреварите од 1/16-финалето кои се играа од 19:00 часот. Најинтересно секако беше на дуелот помеѓу РБ Лајпциг и Наполи. Италијанската екипа, иако...

(ВИДЕО) Крај на приказната: Звезда испадна, но скапо ја продаде кожата

Црвена Звезда е надвор од Лигата Европа откако во реваншот против ЦСКА загуби со 1-0. Српскиот вицешампион одлично се држеше, можеше да дојде и до поволен резултат, но не ги искористи своите шанси. Голот за отлука падна во судиското продолжение...

ВИДЕО: Зошто секогаш тој: Балотели со ново „лудило“, овој пат кон Путин, директно од...

Вторник и среда се резервирани за ноќи во ЛШ, додека утешниот четврток, или второто по квалитет клупско натпреварување е во Лига Европа ден подоцна. Вечерва се комплетираат првите осминафинални мечеви, а утре веќе ќе гледаме интересни пресметки во Лига Европа. Марио...

ВИДЕО: Во Дортмунд вечерва беше ризично: Меѓу „милионерите“ имаше навивачи на Аталанта, па…

Понекогаш се случуваат и такви работи, навивачи на противникот да залутаат на сосема друга трибина, каде се најжешките фанови на вашиот противник. Така вечерва беше случај со дел од навивачите на Аталанта, кои во Дортмунд добиле влезници за трибина каде...

ВИДЕО: Милан, Арсенал и Марсеј сигурни: Батшуаи го спасуваше Дортмунд во 90+

Арсенал и Милан вечерва рутинирано остварија победи на гостувањата кај Остерсунд односно Лудогорец, со ист резултат, 0:3. За Арсенал вечерва стрелци беа Монреал, Озил и автогол на Папајанопулос, додека за Милан, вечерва на гостувањето кај Лудогорец, победија со головите на...