ФУДБАЛ / ЕВРОПСКИ ЛИГИ

Челниците на Каталонската екипа поставуваат услови: Решението за Срна познато наскоро

На Каталонците еден од најголемите проблеми во тимот им е позицијата десен бек, а на истата Енрике е во потрага по искусен играч, со оглед на тоа дека нема доверба во Алекс Видал. Јавна тајна е дека Дарио Срна е...

Се огласи и најдобриот фудбалски арбитар: Кина е долгорочно решение…

Неодамна беше истакнато низ медиумите ширум светот дека Кинезите испратиле понуда и до најдобриот фудбалски судија на Островот, Марк Клатенбург. „Не сум добил сеуште службена понуда, но сигурно за неа би размислувал. Но, сеуште уживам во ПЛ и УЕФА“, истакна...

Минаа три месеци: Прандели заминува, Валенсија бара нов предводник?!

Чезаре Прандели го напушти клубот Валенсија само три месеци откако ја презеде тренерската функција, пренесуваат шпанските медиуми. Како што се наведува, некогашниот селектор на Италија на ваков чекор се одлучил со оглед на тоа дека управата на клубот од Местања...

По Конте се јави и Мурињо со потврда: Само еден фудбалер заминува од Јунајтед?!

Како се ближи преодниот рок, така се повеќе се шпекулира за трансферите на големите екипи. Еден од клубовите кои сеуште е интересен кога е во прашање оваа тема е Манчестер Јунајтед. По бурното лето во кое ги доведоа Златан Ибрахимовиќ...

Нема трампа нема заминување: Конте потврдува дека Тибо останува во Челси

Менаџерот на Челеси, Антонио Конте порача дека првиот голман на „Плавите“, Тибо Куртоа нема да го напушти тимот и дека интересот од Реал е само обично погодување. Екипата од „Стемфорд Бриџ“ има фантастични настапи во ПЛ каде има шест бодови...

Како изгледа списокот на играчи од Островот чиј договор истекува, па нивната судбина станува...

Станува збор за милионските трансфери, суперталентираните играчи од кои се очекува да ја фрапираат фудбалската планета, но и за паметните клубови кои ќе гледаат да донесат квалитетни засилувања за мала сума на пари. А, таквите вќе се ставени на...

За мене Божиќ беше тежок, Челси ми го уништи?!

Челси на „Boxing Day“ го совлада Борнамут со резултат од 3:0, а тоа помалку го натажи и менаџерот на екипата, Еди Хоув. Хоув на конференцијата во пресрет на мечот против Свонси призна дека расположението му било потполно уништено поради тој...

И тоа се случува: На тренингот на Челзи се повреди – Антонио Конте!

Помалку несекојдневна информација пристигнува од Англија, а тоа е дека менаџерот на Челзи, Антонио Конте, се повредил на последниот тренинг на „Сините“. Повредите на фудбалерите на тренинзите воопшто не се ретка појава, но вистинска реткост е тренинзите поради повреда да...

Која е разликата помеѓу бразилскиот и португалскиот Роналдо? Ибрахимовиќ го знае одговорот

Кристијано Роналдо или „Феноменот“ Роналдо? Првиот несомнено направи повеќе во својата кариера, но да не беа тешките повреди, според многумина нема дилеми кој би бил најдобриот фудбалер на сите времиња. Генерално, луѓето повеќе го сакаат Бразилецот, а Златан Ибрахимовиќ е еден...

(Видео) На децата од Барселона им требаа само осум секунди: Експресен гол во јуниорското...

Јуниорите на Барселона ги совладаа врсниците од Реал Мадрид во мини „Ел Класико“ со 2:0, а интересно е дека првиот гол на мечот го постигнаа по само осум секунди игра. Голот е постигнат по една грешка на дефанзивецот на Реал...