20 C
Skopje
Monday, August 21, 2017
ФУДБАЛ / БАЛКАН

ФУДБАЛ / БАЛКАН

Не може „Маракана“ без Македонец: Едниот заминува, другиот е на прагот …

Остана недокажан, Даниел Аврамовски, а на „Маракана“ не му се посреќи ниту на Давид Бабунски. Меѓутоа, Црвена Звезда не се откажува така лесно од нашиот македонски пазар. Се чини дека нашиот Владица Брдаровски,кој во моментов настапува за Вардар, би можел...

Откриени детали за хаосот во Хрватска: Тренерот на Загреб удрил фудбалер, по што настанала...

Стоперот на Загреб, Бернард Матиќ откри детали од немилите сцени кои се случиле во текот на еден тренинг, а за кои досега молчел. Матиќ беше еден оде најдобрите фудбалери на овој клуб, за кој заинтересиран беше и соседен Динао, но...

Го нема Несторовски, но Хрватска не остана без Македонец во идеалната 11-ка (Фото)

Во хрватската прва фудбалска лига е избрана идеалната 11-ка во првата полусезона, а меѓу најдобрите 11, е ставен и фудбалерот на Ријека и македонски интернационалец, Стефан Ристовски. Ристовски со своите игри ја воодушеви јавноста во Хрватска, и се наметнува како...

Претседателот на УЕФА демантираше: Ништо од тоа, некој Македонец само провоцира

Претседателот на Европската фудбалска унија (УЕФА) Александар Чеферин изјави денеска во Загреб дека не е во план да се формира регионална лига на просторот на поранешна Југославија. „Некој локален фудбалски функционер ја претставил својата идеја, прво на хрватските медиуми и...

Хрватите гласаа: Ристовски во Топ 3 најдобри фудбалери во хрватското првенство

Во традиционалното гласање на капитените за најдобар играч во хрватското првенство, македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски заврши на третото место зад Судани од Динамо Загреб и Франко Андријашевиќ од Ријека. Изборот за најдобар играч во хрватското првенство кое го организира хрватски...

Хаос на хрватското дерби: Крвав судија, тепачка, гол во 93 минута и порака за...

Големото дерби на Хајдук и Динамо Загреб на „Пољуд“ во Сплит не можеше да мине без инциденти, во кое имаше и удирање меѓу играчите, главниот судија заврши со раскрварен нос, а домашните навивачи направија пиротехничко шоу, но и испратија...

Крај на уште една „сапуница“: УЕФА не ја сака Регионалната лига

Европската куќа на фудбалот демантираше дека размислува за започнување на натпреварување со клубови од подрачјето на поранешна Југославија. Се тресеше Балканот, медиумите беа преокупирани со таа тематика, а на крајот се роди само демант. Слушавме низ изминатите денови бројни верзии...

Делиите го прекинаа мечот со Радник за да кажат „НЕ“ за Балканска лига (Видео)

Навивачите на Црвена Звезда и официјално застанаа против идејата да се формира балканска лига, а тоа го потврдија на натпреварот против тимот на Радник. Се почесто се наметнува идејата за можна фудбалска балканска лига, но „делиите“ дефинитивно рекоа „НЕ“ за...

Се јавија првите проблеми: Динамо не сака регионална лига

Хрватскиот првак Динамо е првиот голем противник на регионалната фудбалска лига која беше планирана да почне во 2018 година. Денеска излезе информација дека УЕФА обезбедила огромни премии за учесниците во оваа лига во која би партиципирале 24 екипи од Македонија,...

УЕФА богато ќе плаќа: Откриен финанискиот дел, секој учесник ќе наплаќа по 800.000 евра...

Сламка за спас за фудбалот во регионот. Регионалната лига во моментов е единствениот можен одговор за фудбалска Македонија и земјите од Екс-Ју регионот. За 20 и кусур години не само што немаме напредок на подобро, туку само одиме во надолна...