ФУДБАЛ / БАЛКАН

Хрватското дерби зачинето и со тепачка во свечената ложа (Видео)

Најголемото фудбалско дерби во Хрватска, помеѓу двата најголеми клуба, Хајдук и Динамо Загреб, одигран на „Пољуд“ во Сплит, заврши без победник со резултат 2:2. Иако Динамо Загреб во моментов е далеку подобро пласиран од Хајдук на табелата, односно првопласиран со...

Мамиќ настрада – големиот „бос“ од Загреб, брутално фрлен во морето (Видео)

Првиот човек на Динамо Загреб, Здравко Мамиќ, денеска е брутално нападднат на Брач, откако со својата јахта допловил, каде засега непознато лице го нападна од зад грб и го турна во морето. Од силниот удар, Мамиќ падна во морето, а...

Само на Балканот: Навивачите го претепаа, а сега клубот сака да го суспендира

Фудбалерот на Војводина Никола Трујиќ беше физички нападнат од навивачите на неговиот клуб по поразот од словачки Ружомберок минатата недела во квалификациите за Лигата на Европа, а сега клубот одлучи да го суспендира. По натпреварот, десетина навивачи на Војводина влезе...

Тричко мајсторе: АЕК поразен, но Тричковски постигна интересен погодок (Видео)

Екипата во која настапува македонскиот интернационалец Тричковски, АЕК Ларнака, загуби на домашен терен пред своја публика од Аполон со 3:1, а единствениот гол за домаќините го постигна Иван Тричковски на доста интересен начин. Очигледно дека АЕК беше шокиран уште во...

Екс тренерот на Шкендија го презема Локомотив Пловдив на Ванчо Трајанов

Бугарските медиуми информираат дека нов тренер на тамошниот прволигаш Локомотив Пловдив треба да биде поранешниот стратег на Шкендија, Бруно Акраповиќ. Босанецот би го заземал местото на досегашниот стратег, Воин Воинов кој заработи отказ по поразот од Етар со 2-0. Така...

Судиите го уништија Партизан: Ц. Звезда поведе од нерегуларна ситуација (ВИДЕО)

Фудбалерите на Црвена Звезда водат во 153то дербо против Партизан од 34. минута со 1:0, а голот е целосно нерегуларен. По еден напад на Црвена Звезда, пред топката да биде упатена кон голот таа претходно со целиот обем излезе од...

Го освоија купот „Pavaresia“ во Албанија, следна цел им е ПМФЛ

Иако се нови во фудбалот, само три години од нивното формирање, сепак ФК Струга триумфираше на турнирот во Албанија, каде беше поканета и го освои 9-то по ред натпреварување во таа земја. Стружани го освоија купот „Pavaresia“, во конкуренција на...

Пола година нема видено скршен денар, Македонецот си замина од Истра

Хрватскиот прволигаш Истра од Пула е во големи финансиски проблеми. Газдата од САД клубот го остави на цедило откако го напушти со големи долгови. Голем дел од играчите немаат земено плата и пола година, но сепка играа доброволно и...

Пример како се прави тоа – Сите плати ги даде во хуманитарни цели

Од соседна Србија ни пристугнува една убава фудбалска приказна на почетокот од новата година во која главен јунак е фудбалерот на Напредак Крушевац, Никола Митровиќ. Овој фудбалер есенва се реши да се врати во родната Србија, носејќи го дресот на...

Хуманост на играчите на Динамо Загреб: Собраа пари за Истра, каде играа и двајца...

Фудбалерите на Динамо Загреб започнаа нова хуманитарна акција, а „Модрите“ овојпат самоиницијативно одлучија да им помогнат на играчите на Истра. Ситуацијата во клубот од Пула ги трогна играчите на Динамо, кои одлучиле да соберат пари и да им ги дадат...
Discovery
Nutini

Suzuki Swift