9 C
Skopje
Saturday, November 18, 2017
ФУДБАЛ / БАЛКАН

ФУДБАЛ / БАЛКАН

Крај на уште една „сапуница“: УЕФА не ја сака Регионалната лига

Европската куќа на фудбалот демантираше дека размислува за започнување на натпреварување со клубови од подрачјето на поранешна Југославија. Се тресеше Балканот, медиумите беа преокупирани со таа тематика, а на крајот се роди само демант. Слушавме низ изминатите денови бројни верзии...

Делиите го прекинаа мечот со Радник за да кажат „НЕ“ за Балканска лига (Видео)

Навивачите на Црвена Звезда и официјално застанаа против идејата да се формира балканска лига, а тоа го потврдија на натпреварот против тимот на Радник. Се почесто се наметнува идејата за можна фудбалска балканска лига, но „делиите“ дефинитивно рекоа „НЕ“ за...

Се јавија првите проблеми: Динамо не сака регионална лига

Хрватскиот првак Динамо е првиот голем противник на регионалната фудбалска лига која беше планирана да почне во 2018 година. Денеска излезе информација дека УЕФА обезбедила огромни премии за учесниците во оваа лига во која би партиципирале 24 екипи од Македонија,...

УЕФА богато ќе плаќа: Откриен финанискиот дел, секој учесник ќе наплаќа по 800.000 евра...

Сламка за спас за фудбалот во регионот. Регионалната лига во моментов е единствениот можен одговор за фудбалска Македонија и земјите од Екс-Ју регионот. За 20 и кусур години не само што немаме напредок на подобро, туку само одиме во надолна...

Скандал во Хрватска: Стефан Ристовски жестоко и вербално нападнат од судијата на мечот со...

Предминатиот викенд на „Максимир“ се одигра дерби натпреварот помеѓу Динамо и Ријека (1:1) кој беше одбележан, според мислењето на многумина, тенденциозното судење во корист на Динамо, па страстите од тој меч се уште не се смирени. Еден од оние кои...

На Балканот не бидува без циркузи: Хрватите сакаат регионална лига, но без нас и...

Идејата за регионална фудбалска лига во која би учествувале фудбалските клубови од поранешна Југославија е стара неколку години, но во последните денови истата доби ново поглавје. Состанокот во Загреб за основање на регионална лига во која на почеток би играле...

Кратко ќе трае престојот во Белград: Бабунски пред заминување од Звезда

Македонскиот репрезентативец Давид Бабунски идниот месец најверојатно ќе си замине од Црвена Звезда. Такво нешто најавуваат српските медиуми кои тврдат дека Бабунски е еден од шестемина фудбалери на Звезда кои ќе го напуштат клубот во јануарскиот преоден рок. Покрај него,...