9 C
Skopje
Saturday, November 18, 2017
АВТО-МОТО

АВТО-МОТО

Пол-позицијата за Хамилтон во пресрет на финалето од сезоната во Абу Даби

Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон ја освои пол-позицијата пред Големата награда на Абу Даби, со која ќе биде завршен годинешниот шампионат во Формула 1. Актуелниот шампион пред последната трка има 12 бодови помалку од својот клупски колега Нико Розберг, но...

Последна трка од сезоната: Хамилтон пред Розберг на првиот тренинг во Абу Даби

Луис Хамилтон на најдобар можен начин ја започна својата „невозможна мисија“ во Абу Даби и го извозе најбрзото време на првиот слободен тренинг во Абу Даби, три десетинки пред клупскиот колега и двата Ред Була кои не беа далеку...

Розберг пред последната трка; Подготвен сум на се за да станам шампион

Викендот кој е пред нас се вози последната трка од шампионатот во Ф1 оваа сезона, трка која ќе биде клучна и одлучувачка за новиот Ф1 владетел, а тоа сигурно ќе биде еден од возачите на Мерцедес. Нико Розберг е чекор напред,...

Фетел прилично директен и незадоволен од Ферари сезонава

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, не е задоволен од учинокот на својата екипа оваа сезона, во која неговиот тим не успеа да забележи ниту еден триумф, за разлика од претходната сезона, каде три пати славеа на највисокото скалило на...

Крај на кариерата: Уште една Ф1 легенда в недела заминува во пензија

По Фелипе Маса, уште еден голем возач во Формула 1 в недела ќе ја заврши својата професионална кариера. Станува збор за светскиот шампион од 2009 година, Џенсон Батон кој објави пензионирање по трката за Големата награда на Абу Даби. "Го очекувам...

Бразилецот заминува во легендите: Маса ѝ кажува збогум на Формула 1

Возачот на Вилијамс во Формула 1, Фелипе Маса, ќе ја заврши професионалната кариера на последната сезонска трка која ќе биде возена в недела на патеката во Абу Даби. „Ме очекува уште една емоционална трка но, се обидувам да не мислам...

Кубица најави можно враќање на тркачките патеки

Роберт Кубица е убеден дека траумите поради кои ја заврши пред време кариерата во Формула 1, нема да му бидат пречка за  евентуалното учество во сериите на издржливост. Тој се појави на вчерашниот тест во Бахреин. Полјакот беше изненадувањето...

Тест на малиот SUV премиум модел на Ауди со неодолив изглед и стил (Фото)

Ауди им задава силен премиум удар во класата на се попопуларните мали кросовери каде Nissan juke, Renault captur, Opel Mokka и Peugeot 2008 досега водеа главен збор, нудејќи висок стил и препознатлив имиџ. Најновиот SUV на Audi освојува веќе на...