АВТО-МОТО

Шок во Германија: Семејството Шумахер ја загуби големата битка

Семејството на Михаел Шумахер пред крајот на минатата недела го загуби тужбата против германскиот таблоид "Ди актуеле" кој ја искористи несреќата на поранешниот светски шампион во Формула 1 за една чудна приказна. Во 2015 година, на својата насловна страна весникот...

Убав ден во Романија: Победа за Ивчевски, второ место за Бузалковски

Македонските мотоциклисти Слободан Ивчевски и Христијан Бузалковски имаа одличен настап вчера на третата трка од БМУ Европскиот брзински мотошампионат што се одржа во Романија. Во класата Ф1000, Ивчевски го освои првото место, додека Спиров во истата класа дојде до четвртата...

Ужасна сцена и хорор завршница за кариерата на еден млад 17 годишен возач (Видео)

Младиот возач во Формула 4, Били Монгер (17), имаше хорор ден за заборав. Додека се возеше трката во Донингтон Парк, се случи страшен инцидент на две возила, а најдебелиот крај го извлече перспективниот возач кој остана на крајот без двете...

VW Amarok во трка за нов брзински светски рекорд!

Новата амбициозна цел ја постави познатиот германски „глобтротер“ - Рајнер Цитлоу, кој со неговиот  тим ќе се обидат да го минат растојанието од Дакар до Москва за само четири дена со Volkswagen Amarok. Ако успее, во овој потфат, Германецот ќе постигне...

Сериозна забрана од новите сопственици на Ф1 до Луис Хамилтон (Видео)

Новите сопственици на Формула 1, компанијата ЛИберти Медиа, ги поттикнува возачите на социјалните мрежи да бидат што поактивни, и да објавуваат и видео материјали и фотографии, но под одредени услови. Еден од најактивните на социјалните мрежи несомнено е Луис Хамилтон,...

Каков старт на сезоната: Фетел како Шумахер пред 13 години

Две победи и едно второ место на Себастијан Фетел се најдобар старт на еден возач на Ферари уште од 2004 година и легендарниот Михаел Шумахер. Фетел само еднаш во својата кариера ја почнал сезоната на ваков начин и тоа во...

Ботас им се налути на Мерцедес поради заштитничката улога на Хамилтон

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас, на трката за ГН на Бахреин, заврши на третата позиција на подиумот, но таа позиција ја имаше благодарение на тимската одлука на Мерцедес. Финецот на неколку круга до крајот на трката, беше второпласиран веднаш зад...

Фетел слави во Бахреин – Ферари заврши пред Мерцедес

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел беше најбрз на патеката Шекир во битка за ГН на Бахреин. Фетел за врши со време 1:33.53.373 минувајќи ја целта пред Хамилтон кој заврши на втората позиција со задоцнување од 6,5 секунди. На третата позиција...

Првенец пол-позиција за Ботас во Ф1: Мерцедес од прв ред на утрешната трка во...

На изненадување на сите, од пол-позицијата на утрешната трка во Бахреин, ќе тргне новиот возач на Мерцедес, Валтери Ботас, кој сезонава доаѓа како замена за шампионот Нико Розберг. Валтери Ботас оствари најдобро време на денешните квалификации на патеката во Бахреин,...

Фетел најбрз на тренинзите во Бахреин – Се остваруваат ли прогнозите на Хамилтон?

Себастијан Фетел од Ферари, оствари најбрзо време на првиот слободен тренинг, а исто така беше брилијантен и на вториот тренинг, по што ја запоседна челната позиција. Ова само најавува дека и во Бахреин ќе гледаме одлична и изедначена трка помеѓу...
Discovery
Nutini

Suzuki Swift