АВТО-МОТО

Новиот Opel ADAM BLACK JACK

Најдоброто за фановите на ADAM: Компактниот lifestyle на Opel во црн дизајн – look! Opel ADAM e одважен и агилен, со одличен изглед и може да биде стилизиран точно според желбите на неговите сопственици. Шампионот на персонализацијата сега играта ја крева...

Со 750.000 порачки актуелната Corsa ја продолжува успешната приказна

Петата генерација на бестселерот со над 13 милиони Corsa произведени до денес, ја продолжува успешна приказна во пет чина почнувајќи од Corsа A, па се до  актуелниот модел. Динамична, практична, стилски изразена, петата генерација на Corsa повторно ја презема улогата...

Инсајдерска информација: Фетел има преддоговор со Мерцедес!

Борбата за годинешната титула тукушто започна, а веќе се шпекулира за сензационален трансфер во 2018. година. Имено, италијанскиот новинар Лео Турини, чест гостин на Ферари, пишува дека Себастијан Фетел за следната година веќе му ветил на Дајмлер, односно Мерцедес...

Новата генерација на Suzuki Swift веќе кај нас

Во салоните на „Миркат“ - Скопје, овластениот увозник на моделите на Suzuki во Македонија, веќе пристигна четвртата генерација на супкомпактниот хит - моделот Swift. Глобално, Suzuki Swift стекна имиџ на модел од B-сегмент со убедливо најдобар сооднос на платено/добиено. Популарниот Јапонец...

Новиот Audi e-tron Sportback – автомобил полн со емоции

Светот се менува, а со него и мобилностa, што со е-tron е многу повозбудлива. Покрај фантастичниот дизајн, неверојатната управливост и иновативните технологии, подгответе се и за речиси неограничена слобода што ја нуди Audi Е-tron, напојуван со електрична енергија, кој...

Лауда им посочи на Мерцедес што треба да се промени за да го добијат...

Еден од водечките луѓе на Мерцедес, Ники Лауда, смета дека нивниот тим мора под итно да напредува и да се подобри во одредени сегменти, доколку сака да биде подобар од Ферари. Како што истакна Австриецот, Мерцедес има капацитет да направи...

За старт на производство Elio Motors бара 376 милиони долари

Поради проблемите со финансирањето под знак прашање е излегувањето на прототипот, односно стартот на сериското производство. Од Elio Motors, објавија дека им се потребни околу 376 милиони американски долари за старт на производството на нивниот најавен автомобил со три тркала. Со...

Со уред хакираат автомобил за само 20 секунди

Со електронска направа, вредна само 20 евра  Кинезите успеале да хакираат key less автомобил и да кусо време да провалат во него и да го стартуваат  Истражувачите од универзитетот во Пекинг, Кина, кои основале сопствена, приватна компанија, Qihoo360, на конференцијата...

Porsche Cayenne Diesel влечел Airbus дури 42 метри

Спортскиот SUV oд Цуфенхаузен  го влечел џиновскиот патнички авион Airbus A380 и успеал да го симне од тронот на Гинисовата книга на рекорди претходниот рекордер Nissan Patrol   Air France и Porsche соработуваа на најновото уривање на рекордот, со што Porsche...

Нови вести за Шумахер – извор е неговиот поранешен колега

Михаел Шумахер се уште се опоравува од стравичните повреди кои ги заработи пред повеќе од 3 години, при скијање на француските алпи, а докторите уште тогаш рекоа дека станува збор за комплексна повреда и дека е потребно долго време...

Suzuki Swift