8 C
Skopje
Thursday, October 19, 2017
АВТО-МОТО

АВТО-МОТО

Фетел тргна триумфално, но сепак смета дека Ферари не е фаворит

Без оглед на победата во Австралија, која беше воведна во годинешното првенство во Формула 1, Себастијан Фетел верува дека Мерцедес останува фаворит сезонава. Триумфот не му го помати умот на Германецот, кој смета дека имаат сериозна конкуренција во актуелните шампиони...

Continental Premium 6 уште едн врвен пневматик во понудата на Мотоцентар

Новата гама на пневматици PremiumContact 6 се успешна комбинација на безбедност, удобност, спортски дух и одржливост Избалансирна сооднос помеѓу управливост, удобност, отпор при возење и изминати километри. Тоа се карактеристиките на новата гума во понудата на Мотоцентар, домашниот увозник на...

Рестилизиран VW Golf – Новиот мотор веќе може да се нарача во Германија

Турбо полначот VNT, обезбедува директно вбризгување при 350 бара,а на тоа се надоврзува технологијата на исклучување на цилиндри, DSG менувачот со 7 степени и врвни перформанси Најголемата новина кај редизајнираниот Golf од седмата генерација е турбо – бензинскиот мотор со...

Ферари во најмала рака има рамноправна погонска единица со Мерцедес

Шефот на Ф1 екипата Хас, Гутнер Стајнер, е уверен дека оваа година моторот на Ферари, односно погонската единица, е блиску до онаа која ја поседува Мерцедес. По помалку изненадувачката победа на Себастијан Фетел во Австралија на отварањето на новата сезона...

Потполно новата Opel Insignia во исклучителна топ форма

Автомобилот располага со спортска елеганција на големо купе, a во потполност новата архитектура го прави бескомпромисен во однос на пространоста и на забавата што ја нуди при возењето. Покрај тоа новата Opel Insignia нуди безбедност и комфор за пример, всушност...

Најголемиот ривал на Ферари доаѓа во Формула 1?

Утре ќе се одржи голем состанок во Париз, во организацијата на меѓународната автомобилистичка федерација (ФИА), каде главна тема на состанокот ќе бидат моторите кои ќе бидат користени по 2020 година, кога им истекува договорот на актуелните агрегати. Германскиот Auto Bild,...

Ново име на мото-сцената: Ендуро со Бузалковски и Спиров тргнува кон врвот

Два месеци по официјалното основање на клубот, МК Ендуро Водно ги промовира своите возачи за новата сезона. Станува збор за Христијан Бузалковски кој ќе се натпреварува во класата СП 125 и Игор Спиров во класата Ф 1000, во БМУ Европски брзински...

Хамилтон: По победата на Фетел, имам уште поголем мотив за титула!

По првата победа на Себастијан Фетел во Австралија на првата трка сезонава, Луис Хамилтон истакна дека сега неговите мотиви и амбиции за титула уште повеќе пораснале. Возачот на Мерцедес немаше баш добар викенд на воведната трка, односно не одработија добро...

Citroen ​ги освои младите Белграѓани со дух, стил и квалитет

„Автонова“, генерален увозник за Македонија, Србија, Црна Гора, Косово и Албанија за „Citroen“, на салонот во Белград ја претстави целата гама на францускиот производител. Посетителите можат да ја видат комплетната понуда,, како на патнички така и на комерцијални возила. Познатиот...

Многу новитети на Салонот за автомобили во Белград

Повеќе од 410 изложувачи од 30 земји, 67 новитети, 32 домашни премиери од 34 производители се претсавуваат на 41.000 метри квадратни на 53-от Меѓународен саем за автомобили во Белград, отворен деновиве и ќе трае до 2.април, a две компании...