12 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2017
АВТО-МОТО / ОСТАНАТО

АВТО-МОТО / ОСТАНАТО

Новиот Audi e-tron Sportback – автомобил полн со емоции

Светот се менува, а со него и мобилностa, што со е-tron е многу повозбудлива. Покрај фантастичниот дизајн, неверојатната управливост и иновативните технологии, подгответе се и за речиси неограничена слобода што ја нуди Audi Е-tron, напојуван со електрична енергија, кој...

За старт на производство Elio Motors бара 376 милиони долари

Поради проблемите со финансирањето под знак прашање е излегувањето на прототипот, односно стартот на сериското производство. Од Elio Motors, објавија дека им се потребни околу 376 милиони американски долари за старт на производството на нивниот најавен автомобил со три тркала. Со...

Со уред хакираат автомобил за само 20 секунди

Со електронска направа, вредна само 20 евра  Кинезите успеале да хакираат key less автомобил и да кусо време да провалат во него и да го стартуваат  Истражувачите од универзитетот во Пекинг, Кина, кои основале сопствена, приватна компанија, Qihoo360, на конференцијата...

Porsche Cayenne Diesel влечел Airbus дури 42 метри

Спортскиот SUV oд Цуфенхаузен  го влечел џиновскиот патнички авион Airbus A380 и успеал да го симне од тронот на Гинисовата книга на рекорди претходниот рекордер Nissan Patrol   Air France и Porsche соработуваа на најновото уривање на рекордот, со што Porsche...

Nissan Leaf -специјална изведба на рели маратон од 16.000km

Европската дивизија на Nissan објави дека заедно со Plug In Adventures ќе учествува со 100% електричниот модел Leaf во трката Mongol Rally. Релито, долго 16.000km, на кое учествуваат автомобили со мотори со волумен до 1.0 литар, тргнува од В. Британија...

Лунарниот Rover на Audi ќе глуми во филмската серија Alien

Премиум марката Германија, Audi, ќе биде првиот производител на автомобили со вселенско возило.  Тоа е Lunar quattro rover – заеднички концепт на Audi и компанијата Part-time scientist, која има за цел развој на возило погодно за мисии на Месечината. Концептот е...

Škoda Karoq дебитира на 19 мај

Насилната дизел изведба, опремена со 2.0 TDI мотор, ќе испорачува моќност од 190 KS Компактниот SUV на  Škoda со име Karoq на јавноста ќе и биде претставен на 18 мај тековната 2017 година, но пред премиерата Чесите објавија неколку информации...

Десет Renault Twizzy „однесени со виорот“

Екипажот на Groupama Team France, предизвикувач во America's Cupu, доби десет електрични автомобили на Renault кој на пазарот во Јужна Америка е водечка автомобилска марка во овој сегмент. Во Renault посакаа да ја прослават продажбата на својот - Twizzy електричен...

Opel Ampera-е со цена од 34.950 евра во Германија

Уште од светската премиера, во октомври 2016 година, на салонот за автомобили во Париз, многумина предвидуваа и нагаѓаа колку ќе чини Opel Ampera-e кога конечно ќе стартува продажбата на овој револуционерен електричен автомобил. Деновиве на тоа чекање, конечно, му дојде...

Една грешка, скапо чинеше: Иџе петти во втората трка во Монца

Македонскиот возач Игор Стефановски со својот Сеат Леон го освои петтото место на втората трка што се одржа на патеката Монца во рамките на ЕТЦЦ шампионатот. Иџе стартуваше како шести, брзо се проби до третото место, но на една кривина...