22 C
Skopje
Tuesday, September 19, 2017
АВТО-МОТО / ОСТАНАТО

АВТО-МОТО / ОСТАНАТО

Солиден настап и осум бода за Иџе на Хунгароринг

Македонскиот претставник во ЕТЦЦ, Игор Стефановски Иџе имаше солиден настап на денешните трки од шампионатот што се возеа на патеката Хуингароринг. Во првата трка, тој го освои четвртото место и тоа му донесе пет бода, но во втората се случи...

Произведен милионитиот Porsche 911

Oд производната лента во Цуфенхаузен, деновиве се симна милионитиот Porsche 911 и за жал на колекционерите и на вљубениците во марката тој не е за продажба! Моделот е во производство од 1963 година кога се појави првиот – оригинален  Porsche...

Аudi најиновативен бренд на Automotive Innovations Award 2017

 Audi го освои жирито со 84 нови иновации, а за успехот првиот човек на брендот Руперт Штадлер истакна: „Оваа награда покажува дека овозможуваме производи водени од технологијата кои им користат на нашите клиенти” Втор пат по ред, Audi триумфира на „Automotive...

Новиот Opel ADAM BLACK JACK

Најдоброто за фановите на ADAM: Компактниот lifestyle на Opel во црн дизајн – look! Opel ADAM e одважен и агилен, со одличен изглед и може да биде стилизиран точно според желбите на неговите сопственици. Шампионот на персонализацијата сега играта ја крева...

Со 750.000 порачки актуелната Corsa ја продолжува успешната приказна

Петата генерација на бестселерот со над 13 милиони Corsa произведени до денес, ја продолжува успешна приказна во пет чина почнувајќи од Corsа A, па се до  актуелниот модел. Динамична, практична, стилски изразена, петата генерација на Corsa повторно ја презема улогата...

Новиот Audi e-tron Sportback – автомобил полн со емоции

Светот се менува, а со него и мобилностa, што со е-tron е многу повозбудлива. Покрај фантастичниот дизајн, неверојатната управливост и иновативните технологии, подгответе се и за речиси неограничена слобода што ја нуди Audi Е-tron, напојуван со електрична енергија, кој...

За старт на производство Elio Motors бара 376 милиони долари

Поради проблемите со финансирањето под знак прашање е излегувањето на прототипот, односно стартот на сериското производство. Од Elio Motors, објавија дека им се потребни околу 376 милиони американски долари за старт на производството на нивниот најавен автомобил со три тркала. Со...

Со уред хакираат автомобил за само 20 секунди

Со електронска направа, вредна само 20 евра  Кинезите успеале да хакираат key less автомобил и да кусо време да провалат во него и да го стартуваат  Истражувачите од универзитетот во Пекинг, Кина, кои основале сопствена, приватна компанија, Qihoo360, на конференцијата...

Porsche Cayenne Diesel влечел Airbus дури 42 метри

Спортскиот SUV oд Цуфенхаузен  го влечел џиновскиот патнички авион Airbus A380 и успеал да го симне од тронот на Гинисовата книга на рекорди претходниот рекордер Nissan Patrol   Air France и Porsche соработуваа на најновото уривање на рекордот, со што Porsche...

Nissan Leaf -специјална изведба на рели маратон од 16.000km

Европската дивизија на Nissan објави дека заедно со Plug In Adventures ќе учествува со 100% електричниот модел Leaf во трката Mongol Rally. Релито, долго 16.000km, на кое учествуваат автомобили со мотори со волумен до 1.0 литар, тргнува од В. Британија...