ПОЧЕТНА АВТО-МОТО АВТО-МОТО / ОСТАНАТО

АВТО-МОТО / ОСТАНАТО

Volvo веќе нема да развива дизел мотори

Алтернативата на „дизелашите“  ќе бидат целосно електричниот погон, или, пак, хибридниот склоп на двигатели Сѐ поголемите трошоци на намалување на емисијата на штетни издувни гасови, ги принудило челниците на Volvo потполно да ја променат својата стратегија за развој. Таа промена вклучува престанок на развој...

Новиот Focus RS со механичка блокада на диференцијал

За жестоко „пеглање“ на свиоците Верзијата Blue & Black, со пневматици од 235/35 R 19 е поефикасна, со програмата на погонот 4x4 кога ја пренесува моќта од 350 KS на сите четири тркалала. Врвот, односно најмоќната изведба во понудата на компактот...

Со 750.000 порачки актуелната Corsa ја продолжува успешната приказна

Петата генерација на бестселерот со над 13 милиони Corsa произведени до денес, ја продолжува успешна приказна во пет чина почнувајќи од Corsа A, па се до  актуелниот модел. Динамична, практична, стилски изразена, петата генерација на Corsa повторно ја презема улогата...

Потполно новата Opel Insignia во исклучителна топ форма

Автомобилот располага со спортска елеганција на големо купе, a во потполност новата архитектура го прави бескомпромисен во однос на пространоста и на забавата што ја нуди при возењето. Покрај тоа новата Opel Insignia нуди безбедност и комфор за пример, всушност...

24 часа Ле Манш- директно на Еуроспорт

Еуроспорт со директен ќе ја пренесува автомобилската трка 24 часа Ле Манш, и тоа секоја минута од стартот во сабота 17 јуни во 15 часот, сѐ до целта во недела во 15 часот. Во посебни емисии и преноси од тренингот,...

VW Group е број еден по продажба во светот

Групацијата Volkswagen ja презема титулата на најпродаван производител на автомобили во свeтот од Тоуоtа, ставајќи крај на четиригодишното владеење на оваа јапонска компанија. Анализите велaт дека побарувачката за предводникот на Toyota во САД, моделот Camry седан драстично се намали, а продажбата...

Десет Renault Twizzy „однесени со виорот“

Екипажот на Groupama Team France, предизвикувач во America's Cupu, доби десет електрични автомобили на Renault кој на пазарот во Јужна Америка е водечка автомобилска марка во овој сегмент. Во Renault посакаа да ја прослават продажбата на својот - Twizzy електричен...

Nissan Leaf -специјална изведба на рели маратон од 16.000km

Европската дивизија на Nissan објави дека заедно со Plug In Adventures ќе учествува со 100% електричниот модел Leaf во трката Mongol Rally. Релито, долго 16.000km, на кое учествуваат автомобили со мотори со волумен до 1.0 литар, тргнува од В. Британија...

Аudi најиновативен бренд на Automotive Innovations Award 2017

 Audi го освои жирито со 84 нови иновации, а за успехот првиот човек на брендот Руперт Штадлер истакна: „Оваа награда покажува дека овозможуваме производи водени од технологијата кои им користат на нашите клиенти” Втор пат по ред, Audi триумфира на „Automotive...

Škoda Karoq дебитира на 19 мај

Насилната дизел изведба, опремена со 2.0 TDI мотор, ќе испорачува моќност од 190 KS Компактниот SUV на  Škoda со име Karoq на јавноста ќе и биде претставен на 18 мај тековната 2017 година, но пред премиерата Чесите објавија неколку информации...