7 C
Skopje
Tuesday, October 17, 2017
АВТО-МОТО / МОТО ГП

АВТО-МОТО / МОТО ГП

Довициозо во трката на кариерата во последните метри стигна до победата во Јапонија

Утрово во Јапонија, во рамките на Мото ГП шампионатот се одржа мошне интересна и до крај неизвесна трка. Во еден од најдобрите трки во кариерата, Андреа Довициозо од Дукати стигна до победата откако неколку метри пред целта го пристигна  актуелниот...

Маркес победи во Арагон, Роси меѓу петмината најбрзи

Маре Маркес на Хонда победи на денешната трка од МОТО ГП шампионатот која се возеше за големата награда на Арагон. Маркес до половина од трката имаше неколку инциденти и ризикуваше дури и да излета од патеката, но со агресивното возење...

Маркез во последните моменти го зададе ударот – жртва беше Петручи

До последниот круг водеше Данило Петручи, но потоа на сцена стапи неверојатниот Марк Маркез, кој во Мижано обезбеди нова победа. По доста врнежливи услови, гледавме интересна трка, која на крајот како победник го виде Марк Маркез од Репсол Хонда, кој...

Несреќа за „докторот“ – сезоната извесно е завршена, можеби и кариерата?

Црни прогнози доаѓаат од Италија, каде денеска имал страшно излетување од тренинг, во близина на неговото родно место. Тој според тамошните медиуми, веднаш по заминувањето во најблиската болница, докторите му утврдиле повеќекратна фрактура на ногата, што сигурно доколку е вистина,...

Довициозо триумфираше во неизвесен финиш на трката во Австрија

Андреа Довициозо триумфираше на трката за Големата награда на Австрија која се возеше денеска. Возачот на Дукати успеа да с еодбрани од нападите на Марк Маркес во самиот финиш на трката на патеката “Ред Бул ринг“ и за 175 стотинки...

Маркез ја продолжи доминацијата во Германија

Шпанскиот возач во Мото ГП Марк Маркез славеше на трката во германски Заксенринг. Возачот на Хонда, имено, на деветтата трка во сезоната од Мото ГП шампионатот уште еднаш покажа дека патеката во Германија најдобро му одговара и на крајот низ...

Бранителот на титулата Маркез на пол позицијата во Германија

Шпанскиот возач марк Маркез ќе стартува од пол позицијата на трката за Големата нaградa на Германија. Возачот на Репсол Хонда беше најбрз на денешнiте квалификации на патеката Захсенринг и зад себе ги остави Дани Педросa, Кал Крачлоу и Јонас...

Прва победа за Роси на Мото ГП по една година

Возачот на Јамаха Валентино Роси денеска победи на трката за Големата награда за Холандија, додека Андреа Довициозо од Дукати во презеде лидерското место во Мото ГП шампионатот. Легендарниот Италијанец дојде до првата победа по една година. До својата 115-та победа...

Роси застана против новата желба на челниците во Мото ГП

Славниот италијански мотоциклист, Валентино Роси, испрати јасна порака кон челните луѓе на Авто мото асоцијацијата во Мото ГП, поради нивните желби за зголемување на сезонските трки. Легендарниот возач на највата дека патеката Чанг ќе биде дел од Автомото календарот од...

Малку фалеше за нова трагедија: Валентино Роси заврши в болница!

Деветкратниот светски првак во мотоциклизам Валентино Роси е примен в болница по тешката несреќа што ја доживеал во текот на вчерашниот ден. За време на еден мото-крос тренинг, Италијанецот паднал и доживеал тешки повреди на градите и стомакот. Веднаш бил...