18 C
Skopje
Monday, June 26, 2017
АВТО-МОТО / МАКЕДОНИЈА

АВТО-МОТО / МАКЕДОНИЈА

Ферари во најмала рака има рамноправна погонска единица со Мерцедес

Шефот на Ф1 екипата Хас, Гутнер Стајнер, е уверен дека оваа година моторот на Ферари, односно погонската единица, е блиску до онаа која ја поседува Мерцедес. По помалку изненадувачката победа на Себастијан Фетел во Австралија на отварањето на новата сезона...

Најголемиот ривал на Ферари доаѓа во Формула 1?

Утре ќе се одржи голем состанок во Париз, во организацијата на меѓународната автомобилистичка федерација (ФИА), каде главна тема на состанокот ќе бидат моторите кои ќе бидат користени по 2020 година, кога им истекува договорот на актуелните агрегати. Германскиот Auto Bild,...

Хамилтон: По победата на Фетел, имам уште поголем мотив за титула!

По првата победа на Себастијан Фетел во Австралија на првата трка сезонава, Луис Хамилтон истакна дека сега неговите мотиви и амбиции за титула уште повеќе пораснале. Возачот на Мерцедес немаше баш добар викенд на воведната трка, односно не одработија добро...

Citroen ​ги освои младите Белграѓани со дух, стил и квалитет

„Автонова“, генерален увозник за Македонија, Србија, Црна Гора, Косово и Албанија за „Citroen“, на салонот во Белград ја претстави целата гама на францускиот производител. Посетителите можат да ја видат комплетната понуда,, како на патнички така и на комерцијални возила. Познатиот...

Многу новитети на Салонот за автомобили во Белград

Повеќе од 410 изложувачи од 30 земји, 67 новитети, 32 домашни премиери од 34 производители се претсавуваат на 41.000 метри квадратни на 53-от Меѓународен саем за автомобили во Белград, отворен деновиве и ќе трае до 2.април, a две компании...

Peugeot и „Еуроимпекс“ на Салонот во Белград

„Еуроимпекс “ генерален увозник за Македонија, Србија, Црна Гора, Косово и Албанија за Peugeot на салонот во Белград ја претстави најмладата гама на францускиот бренд, во просек помлада од 3 години. Моделите на марката со елеганција, робустност и уникатен дизајн...

Новиот ​​Škoda Kodiaq и редизајнираната Осtavia премиерно во Македонија

Атрактивниот голем и потполно нов SUV и разубавената компактна лимузина на чешкиот производител​,​ благодарение на Порше Македонија, овластениот импортер на програмите на VW, Audi, ​​Škoda, Seat, Porsche и VW комер​ц​ијални возила стасаа на нашиот пазар​ новиот Kodiaq, како и...

Срамен потез од германскиот гигант: Ф1 тимот Мерцедес се откажа од Михаел Шумахер

Актуелниот првак во Формула 1, Мерцедес соопшти дека во новата сезона на болидите нема да стои порака за поддршка на повеќекратниот светски првак Михаел Шумахер. Германскиот ас доживеа тешка повреда на 29 декември 2013 година од кога се наоѓа на...

Награда за германски дизајн за Audi Q2

Audi Q2 го освои злато во силна конкуренција за наградите за германски дизајн. На церемонијата на доделувањето компактниот SUV беше прогласен за победник со својот одличен дизајн. Во категоријата транспорт беше истакнат како особено импресивен неговиот уникатен, многуаголен дизајн.Според мислењето на...

Двојна победа за Audi – „Најдобри автомобили за 2017 година“

Аudi ги ​однесе дома двете награди освојувајќи ги првите места на натпреварот „Најдобар автомобил за 2017 година“. Audi А1 го освои првото место во својата категорија според анкетата спроведена меѓу читателите на магазинот „Auto Motor und Sport“. Audi А3 ја...