19 C
Skopje
Saturday, April 29, 2017
АВТО-МОТО / МАКЕДОНИЈА

АВТО-МОТО / МАКЕДОНИЈА

Ford во Европа га запира производството на електричниот Focus

Во 2016 та година се продадени само 61 примерок на електричниот компакт на Ford, односно за девет помалку одошто во претходната 2015 година. Дека електричните автомобили се иднина на патната мобилност не постои сомневање, но за Ford таа, по се...

Dodge со Challenger „монструм“ со 852 КЅ (Фотогалерија)

Доработениот Hellcat има полно име SRT Demon и ќе биде најбрзиот сериски модел во - drag натпреварувањата и ќе има остварување од 0 до 100 km/h за само 2,3 секунди 100! Замислете, повеќе не е интересно уривањето на рекорди на...

За инат на Грците: Подиум на Македонците во трките од БМУ шампионатот!

Одлични резултати за мотоциклистите од Македонија минатиот викенд, кои забележаа добри резултати на БМУ Еуро шампионатот, кој се одржуваше во гратчето Сер, во соседна Грција. Интересно е тоа што Македонија во Грција беше претставена под уставното име и знаме, иако...

Škoda Kodiaq и Octavia Combi со „Red Dot Award“ за извонреден продукт дизајн

Меѓународното жири ја награди новата Škoda Kodiaq SUV и дополнително надградената Škoda Octavia Combi со престижната награда за дизајн за 2017 година Новиот дизајнерски јазик на брендот импресионира со кристалните форми и емоцијата ја донесе неверојатната единаесетта „Red Dot награда“...

Свечено доделена титулата Автомобил на годината во Македонија на Кia Sorento

Киа Моторс Македонија, освои уште една, трета, титула, во традиционалниот избор за Автомобил на годината во Македонија, а признанието беше доделено на пригодна свеченост во хотелот Парк во Скопје. Во досегашното постоење на Изборот, а постои веќе 22 години, Киа...

Opel Insignia Countru Tourer караван со става на „теренец“

Opel ги понуди и првите детали за целосно новата генерација на Insignia Country Tourer, која ќе дебитира за време на меѓународниот салон во Франкфурт Иако премиерата на автомобилот ќе биде дури во септември, нарачките ќе почнат да се реализираат уште...

Фетел тргна триумфално, но сепак смета дека Ферари не е фаворит

Без оглед на победата во Австралија, која беше воведна во годинешното првенство во Формула 1, Себастијан Фетел верува дека Мерцедес останува фаворит сезонава. Триумфот не му го помати умот на Германецот, кој смета дека имаат сериозна конкуренција во актуелните шампиони...

Continental Premium 6 уште едн врвен пневматик во понудата на Мотоцентар

Новата гама на пневматици PremiumContact 6 се успешна комбинација на безбедност, удобност, спортски дух и одржливост Избалансирна сооднос помеѓу управливост, удобност, отпор при возење и изминати километри. Тоа се карактеристиките на новата гума во понудата на Мотоцентар, домашниот увозник на...

Рестилизиран VW Golf – Новиот мотор веќе може да се нарача во Германија

Турбо полначот VNT, обезбедува директно вбризгување при 350 бара,а на тоа се надоврзува технологијата на исклучување на цилиндри, DSG менувачот со 7 степени и врвни перформанси Најголемата новина кај редизајнираниот Golf од седмата генерација е турбо – бензинскиот мотор со...

Ферари во најмала рака има рамноправна погонска единица со Мерцедес

Шефот на Ф1 екипата Хас, Гутнер Стајнер, е уверен дека оваа година моторот на Ферари, односно погонската единица, е блиску до онаа која ја поседува Мерцедес. По помалку изненадувачката победа на Себастијан Фетел во Австралија на отварањето на новата сезона...