8 C
Skopje
Thursday, October 19, 2017
АВТО-МОТО / Ф-1

АВТО-МОТО / Ф-1

Пропуст на организаторот во Малезија за малку ќе беше кобен за еден Формула 1...

Престојниот викенд Формула 1 возачите ќе се натпреваруваат на патеката во Малезија, каде денеска се одржа првиот слободен тренинг на кој за малку беше избегната трагедија и тоа поради пропуст на организаторот. Францускиот возач Роман Грожан поради неправилно поставен ивичник...

Најмалку четири милиони долари за шампионскиот болид на Шумахер

Болидот на Ферари од 2001 година со кој управуваше Михаел пумахер бил понуден на аукција на Сотби во Њујорк. Настанот ќе се одржи на 16 ноември, а организаторите веруваат дека шампионскиот болид ќе биде продаден за најмалку четири милиони долари. „Среќни...

Фетел: Не сакам веќе да ме навраќате на ситуацијата од Сингапур, да го заборавиме...

Себастијан Фетел од Ферари смета дека не треба повеќе да се навраќаат на несаканите сцени од трката во Сингапур пред десетина дена, кој тој заедно со својот тимски колега Кими Раиконен, настрадаа веројатно од својата желба за да остварат...

Формула 1 не застанува ни кога има земјотрес

Формула 1 трката за Големата награда на Мексико ќе биде одржана во определениот термин - 29 октомври иако главниот град оваа недела го погоди силен земјотрес. Одлуката ја донеле организаторите предводени од директорот на автодромот "Ерманос Родригес", Родриго Санчес. „Веќе два...

Последната надеж за Михаел Шумахер

Седумкратниот светски првак во Формула 1, Михаел Шумахер би можел наскоро да биде префрлен на лекување во САД, пишуваат шведски и германски медиуми. Според нив, поранешниот ас во иднина ќе се лекува во специјализирана болница за повреди на мозокот што...

Трули ги радува разочараните „Тифози“ во битката за титулата со Хамилтон

Поранешниот Ф1 возач Јарно Трули, анализирајки ја ситуацијата од последната трка во Сингапур, каде за Ферари се случи непотребен хаос, смета дека ништо не е завршено и дека Фетел е се уште во игра. Трули кој зад себе има 14...

Ферари „погребан“ во италијанските медиуми: Во неколку секунди уништена цела сезона

Италијанските медиуми воопшто не ги поштедија возачите на Ферари во несаканиот инцидент на почетокот од трката во Сингапур, каде и двајцата настрадаа и сами си ги уништија шансите за висок пласман. Скудерија Ферари за инцидентот меѓу редови го обвини Макс...

Хамилтон: Знаев дека вака се ќе заврши!

Со вчерашната победа, Луис Хамилтон успеа да му побегне на Фетел на 28 поени предност на табелата, и да си обезбеди предност при евентуално една слаба трка или незавршување во бодови на некоја идна трка. Но Хамилтон по трката во...

Фетел се изјасни по бурниот старт во Сингапур и катастрофата на Ферари

По вчерашниот голем инцидент во кој настрадаа двата болида на Ферари и си го закомплицираа својот живот во Ф1, во Сингапур среќно триумфираше Луис Хамилтон, кој низ сплетот на околностите, максимално профитираше. За екипата на Ферари, Сингапур сигурно ќе биде...

Трета победа за Хамилтон во Сингапур

Луис Хамилтон победи на трката за Големата награда на Сингапур, што е трета победа во кариерата за Британецот кога станува збор за патека “Марина Беј“. За Хамилтон ова е осма победа сезонава или 60-та вкупно во кариерата. Овој триумф му носи...