18 C
Skopje
Monday, June 26, 2017
АВТО-МОТО / Ф-1

АВТО-МОТО / Ф-1

Хамилтон ја освои Канада, и го преполови водството на Фетел на табелата

Британскиот возач Луис Хамилтон успеа да ја сочува вчерашната пол-позиција на патеката во Монтреал, Канада, и да триумфира пред конкуренцијата, и да ја намали бодовната негатива во однос на Себастијан Фетел. Стартот беше добар за Мерцедес, лидерот на трката ја...

Најубавиот момент во животот: Хамилтон го достигна Сена и доби подарок од семејството на...

Британскиот возач Луис Хамилтон вчера ја оствари својата 65. пол-позиција во Формула 1, но веројатно во моментите на победата во квалификациите не можеше ни да претпостави што ќе се случи неколку минути подоцна. Со оваа пол-позиција, Британецот се израмни со...

Се менуваат работите во Ф1: Мерцедес го прифаќа она за што не сакаа да...

Полека но сигурно во Мерцедес го прифаќаат фактот дека тие веќе не се фактор на влијание во Ф1, и дека има уште еден тим како нив, па можеби и подобар на Ф1 патеките. Тото Волф ја прифати ситуацијата таква каква...

Денот кога Шумахер го доби статусот „Rainmaster“ (Видео)

Минаа точни 21 година од првата победа на Михаел Шумахер во тимот на Ферари. Тоа беше остварено на денешен ден 1996 година, кога возачот и новодојденецот во црвен комбинезон, за прв пат се искачи на највисокото скалило со Ферари. По...

Хамилтон соочен со реалноста, признава за моќниот Ферари сезонава

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, се соочува со тешка сезона пред него, поради тоа што Ферари сезонава е маестрален на првите неколку трки, и за тоа е свесен трикратниот Ф1 шампион. Ферари претходниот период покажа дека не беа залудни надежите...

Кими Раиконен е „жртва“ на старата финта на Ферари од времето на Шумахер

Вчерашната трка во Монако повторно ги отвори дилемите дали Ферари повторно се враќа на вечната дилема за двојни аршини и наредби на трките. Сомнително е како тоа Кими Раиконен по добриот старт на почетокот од трката, беше лагоден напред и...

Големата награда на Монако му припадна на Фетел, еден-два победа за Ферари

Германецот Себастијан Фетел славеше на денешната трка за Големата награда на Монако, а Ферари има двојно славје по 90-ти пат во историјата. Фетел на врвот дојде во 40-тиот круг кога го престигна клупскиот колега Кими Раиконен и повеќе не ја...

Каков разговор: Алонсо од Америка побара да му се сочува болидот, а Батон беше...

Интересна ситуација денеска непосредно пред трката во Монако, кога при отсуство на Фернандо Алонсо, неговото место во тимот го завзема Џенсон Батон, поранешниот шампион во Ф1. Несекојдневна беше ситуацијата кога Алонсо од Индијанаполис, каде што е присутен на Инди Кар...

Идентичен пласман на Раиконен и Хамилтон од Франција 2008 до Монако 2017

Вчера Луис Хамилтон имаше разочарувачки перформанси на квалификациите во Монако, каде се избори за 14. позиција, додека изнендување беше пол-позицијата на Кими Раиконен по цели 9 години. Последната пол-позиција на Кими Раиконен беше 2008 година на легендарната патека во Франција...

Хамилтон објасни колку бил разочаран што со крајни напори излегол од болидот

Најнепријатното изненадување денеска на квалификациите во Монако беше 14. позиција на Луис Хамилтон, кој што отпадна за последните 10 минути во квалификациите. Британскиот возач кој во својата кариера зад своето име има тројна шампионска круна, истакна дека е тотално разочаран...