АВТО-МОТО / Ф-1

Први мај – кобниот викенд во Сан Марино кој го зеде најголемиот во Ф1...

„Се изгледаше како да спие. Му ги подигнав очите и сфатив дека има сериозни повреди на позокот. Го извадоа од седиштето во болидот и го ставија на земја. Додека му пружевме помош, дури почувствував како душата му излегува од...

Извини, брзам: Фетел со недоличен гест кон Фелипе Маса во Сочи (Видео)

Валтери Ботас има одличен почеток на сезоната во новиот тим, тој денеска триумфираше во Сочи за ГН на Русија, пред двоецот од Ферари, Фетел и Кими Раиконен. Стартот дефинитивно ја одлучи трката, кога Финецот имаше неверојатен перформанс, прелетувајки го Германецот...

Кикс на Ферари, за триумф на Мерцедес и прва победа во кариерата на Валтери...

До подиумот во Сочи не дојде Луис Хамилтон, но затоа Фетел и Раиконен го освоија второто и третото место кои со молњевитата реакција на Ботас ја прокоцкаа предноста на стартниот грид уште на стартот од трката во Сочи. Коцкарската партија...

Фетел најбрз во квалификациите, по цели 9 години еден-два пласман за Ферари

Возачот на Ферарди, Себастијан Фетел, ја освои пол-позицијата во пресрет на трката за Големата награда на Русија. Тој забележа време од 1:33.194. Зад Фетел се најде неговиот клупски колега Кими Раиконен со време од 1:33.253 и со тоа Ферари дојде...

Фернандо Алонсо повторно ја изненади јавноста со најавите за неговата кариера

Двократниот освојувач на Формула 1 титула, Фернандо Алонсо, кој овие две сезони вози за Мекларен, тим за кој и претходно настапуваше, сега открива дека е подготвен да замине. Управата на Мекларен инсистира Алонсо да остане со нив до крајот на...

Шок во Германија: Семејството Шумахер ја загуби големата битка

Семејството на Михаел Шумахер пред крајот на минатата недела го загуби тужбата против германскиот таблоид "Ди актуеле" кој ја искористи несреќата на поранешниот светски шампион во Формула 1 за една чудна приказна. Во 2015 година, на својата насловна страна весникот...

Сериозна забрана од новите сопственици на Ф1 до Луис Хамилтон (Видео)

Новите сопственици на Формула 1, компанијата ЛИберти Медиа, ги поттикнува возачите на социјалните мрежи да бидат што поактивни, и да објавуваат и видео материјали и фотографии, но под одредени услови. Еден од најактивните на социјалните мрежи несомнено е Луис Хамилтон,...

Каков старт на сезоната: Фетел како Шумахер пред 13 години

Две победи и едно второ место на Себастијан Фетел се најдобар старт на еден возач на Ферари уште од 2004 година и легендарниот Михаел Шумахер. Фетел само еднаш во својата кариера ја почнал сезоната на ваков начин и тоа во...

Ботас им се налути на Мерцедес поради заштитничката улога на Хамилтон

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас, на трката за ГН на Бахреин, заврши на третата позиција на подиумот, но таа позиција ја имаше благодарение на тимската одлука на Мерцедес. Финецот на неколку круга до крајот на трката, беше второпласиран веднаш зад...

Фетел слави во Бахреин – Ферари заврши пред Мерцедес

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел беше најбрз на патеката Шекир во битка за ГН на Бахреин. Фетел за врши со време 1:33.53.373 минувајќи ја целта пред Хамилтон кој заврши на втората позиција со задоцнување од 6,5 секунди. На третата позиција...