20 C
Skopje
Monday, August 21, 2017
АВТО-МОТО / Ф-1

АВТО-МОТО / Ф-1

Хамилтон: Ќе биде интересно, Ферари е фаворит сезонава

Трикратниот Ф1 шампион Луис Хамилтон, смета дека сезонава која допрва почнува, Ферари ќе биде главен фаворит за освојување на титулата, откако импресионирале со резултатите. Во разговор за угледниот спортски магазин Autosport, Хамилтон зборувајки за својата форма во Мерцедес, се осврна...

Почнува нова Ф1 сезона, од Ферари нагласуваат: Сакаме да бидеме непобедливи

Шефот на Ферари, Сергио Маркионе, во очи на тестирањата пред почетокот на новата сезона во Ф1, потенцира дека сака да гледа силен Ферари сезонава, и конечно по долг пост да освојат шампионска титула. Но сепак, тука се Мерцедес, кој сигурно...

Најдобар резултат за Маса во втората тест-сесија во Барселона

Фелипе Маса беше најбрз во втората од четирите тест-сесии на патеката „Каталуња“ во Барселона. Бразилецот одлучи да го одложи своето збогување со Ф1 шампионатот и сега е дел од Вилијамс откако Ботас се пресли во тимот на Мерцедес. Неговото време на...

Чудото од Маранело: Се подготвува револуционерна иновација

Системот на двократно вбризгување на гориво би можело на Ферари да му донесе дополнително забрзување во борбата со Мерцедес и Ред Бул. Кими Раиконен два дена ги воодушевуваше сите и го загрижуваше Луис Хамилтон во Барселона. Тоа што Финецот беше...

Распад во Мекларен: Алонсо можеби заминува?

Директорот на Мекларен, Ерик Булие, признава во медиумите дека Фернандо Алонсо може да замине од нивниот тим, на неколку дена пред почетокот на новата сезона во Формула 1. Ова признание доаѓа по само неколку дена од првиот тест на тимот...

Ферари го претстави новиот болид: Нова сезона, нова надеж за титула по 10 сезони...

Ферари е шестата екипа која го претстави новиот болид за сезоната која следува. Нивниот нов болид има назив SF70H, откако денеска беше промовиран во Фиорано. Италијаните цела деценија немаат шампионска титула, тоа последно го стори Кими Раиконен, во првата сезона...

Хамилтон со свои нови принципи околу новиот колега во Мерцедес

Британскиот возач Луис Хамилтон, кој зад своето име има 3 шампионски титули во Формула 1, следната сезона ќе вози за Мерцедес заедно со новајлијата во тимот, Валтери Ботас. Но Британецот не е премногу расположен да ги дели сите значајни податоци...

Розберг верува во дворски игри: Мерцедес ќе тргне по Фетел..

Нико Розберг, кој по освоената титула во Формула 1, ја шокираше јавноста со тоа што реши да се пензионира, иако многумина, па скоро сите фанатици на овој спорт, не очекуваа таков потег од Германецот. Но сега тој смета дека Мерцедес...

Долгогодишниот менаџер на Шуми: Фамилијата на Михаел ја крие вистината

Поминаа повеќе од три години, кога Михаел Шумахер имаше стравична несреќа при скијање на француските алпи, и околу тоа, информациите кои доаѓаат од Швајцарија каде живее Германецот, се доста оскудни. Иако многумина веруваат дека Германецот има шанси да се извлече...

Фетел имаше незгода на тестирањето во Фиорано (Видео)

Германскиот возач од Ферари, Себастијан Фетел, денеска имал сериозна незгода, тестирајки на влажната патека во Фиорано. Првиот дел од тестирањата на пневматиците Пирели на влажна патека, не донесе ништо добро за Себастијан Фетел. Тој на непријатен начин ја заврши својата...