9 C
Skopje
Saturday, February 25, 2017
АВТО-МОТО / Ф-1

АВТО-МОТО / Ф-1

Розберг пред последната трка; Подготвен сум на се за да станам шампион

Викендот кој е пред нас се вози последната трка од шампионатот во Ф1 оваа сезона, трка која ќе биде клучна и одлучувачка за новиот Ф1 владетел, а тоа сигурно ќе биде еден од возачите на Мерцедес. Нико Розберг е чекор напред,...

Бријаторе откри дали Алонсо ќе биде новиот совозач на Хамилтон во Мерцедес

Менаџерот на Фернандо Алонсо и поранешен прв човек на Рено во Формула 1, Флавио Бријаторе, потврдува деновиве дека неговиот клиент скоро сигурно нема да заврши во редовите на Мерцедес идната сезона. Откако германскиот возач Нико Розберг ја освои титулата во...

Во Ферари незадоволни од екс-шампионот: Фетел, смири се!

Раководството на Ферари не планира да го продолжи договорот со четирикратниот светски првак Себастијан Фетел поради неговото однесување и се почестите приговори. Првиот човек на италијанскиот тим Серџо Маркионесе осврна на нервозата која Фетел ја изрази на последните неколку трки...

Хамилтон како јасновидец: Не сум изненаден од одлуката на Розберг, очекував такво нешто

Актуелниот Ф1 шампион Нико Розберг, пред еден ден ја шокираше јавноста со тоа што најави дека по освоената титула, се повлекува од активното играње фудбал. Оваа одлука изненади многумина кои го следат овој спорт, бидејки ништо не наведуваше дека може...

Фетел имаше незгода на тестирањето во Фиорано (Видео)

Германскиот возач од Ферари, Себастијан Фетел, денеска имал сериозна незгода, тестирајки на влажната патека во Фиорано. Првиот дел од тестирањата на пневматиците Пирели на влажна патека, не донесе ништо добро за Себастијан Фетел. Тој на непријатен начин ја заврши својата...

Пол-позицијата за Хамилтон во пресрет на финалето од сезоната во Абу Даби

Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон ја освои пол-позицијата пред Големата награда на Абу Даби, со која ќе биде завршен годинешниот шампионат во Формула 1. Актуелниот шампион пред последната трка има 12 бодови помалку од својот клупски колега Нико Розберг, но...

Најголемата дилема: Што се случува со Шумахер? (Фото)

Се уште е неизвесно по долг период, што се случува со легендата на Формула 1, најтрофејниот возач на сите времиња, Михаел Шумахер. Германецот кој пред три години имаше голема несреќа на француските алпи, по што падна во вештачка кома, и...

Германија на нозе: Натрапник го фотографирал Шумахер и сега бара еден милион евра

Германското јавно обвинителство почна истрага против засега непознато лице кое нуди фотографија од болниот Михаел Шумахер. Наводно, лицето успеало некако да го фотографира поранешниот светски првак во Формула 1 и сега фотографијата ја нуди на таблоидите за еден милион евра....

Интересни вести од Вилијамс: Едниот се врати од пензија, другиот направи трансфер кај шампионите

По низата шпекулации за можниот наследник на Нико Розберг во Мерцедес АМГ, конечно на тоа им дојде крај, Мерцедес го потврди новиот тимски другар на Луис Хамилтон. Хамилтон ќе биде придружува од Финецот Валтери Ботас од редовите на Вилијамс, а...

Лауда на некогашниот прв човек на Ферари му ја открил тајната за непобедливоста на...

Поранешниот шеф на Ферари, Лука ди Монтецемоло, јавно истакна дека ја дознал тајната за непобедливоста на Мерцедес и тоа од легендарниот возач на Формула 1 и актуелен член на раководството на Мерцедес Ф1 тимот, Ники Лауда. Светот се запозна со...