8 C
Skopje
Thursday, March 23, 2017
АВТО-МОТО / Ф-1

АВТО-МОТО / Ф-1

Вебер ги радува „Тифозите“ – Фетел со победа ќе стартува во новата сезона

Австралискиот поранешен возач во Формула 1, Марк Вебер, пред воведната трка од новата Ф1 сезона, најави дека победата може да ја освои Себастијан Фетел од Ферари. Вебер е уверен дека Ферари и Фетел имаат потенцијал да слават во Австралија, како...

Пред почетокот на сезоната, Лауда даде демант за трансфер шпекулациите со Фетел

Во недела започнува новата сезона во Формула 1, сезона од која сите очекуваат да добијат нешто ново, односно ако не биде прекината доминацијата на Мерцедес, барем да биде ублажена. Резултатите од пред-сезонските тестирања покажаа еден нов посилен Ферари, но и...

Срамен потез од германскиот гигант: Ф1 тимот Мерцедес се откажа од Михаел Шумахер

Актуелниот првак во Формула 1, Мерцедес соопшти дека во новата сезона на болидите нема да стои порака за поддршка на повеќекратниот светски првак Михаел Шумахер. Германскиот ас доживеа тешка повреда на 29 декември 2013 година од кога се наоѓа на...

Несторовски им ја „залепи“ на Ферари: Нагласи како ќе слави гол и за кого...

Илија Несторовски е секогаш „ин“ или во тренд откако е дел од колективот на Палермо. Македонското момче пружи се подобри игри во Серија А, и се повеќе екипи од Европа го скаутираат. Но тој е опуштен и го планира секој...

Во Ред Бул се сомневаат: Ферари ја сокрива својата вистинска брзина и моќност

Хелмут Марко се сомнева дека Скудерија одзела гас од болидот на Фетел со цел да ја камуфлира вистинската брзина на „SF 70 H“ болидот. На последното „дотерување“ на перформансите на болидот, Себастијан Фетел во својот најбрз круг при излегувањето од...

Фетел смирен и по земја по одличните резултати по кои и Хамилтон ги препозна...

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, изјави дека болидот му е подобар за разлика од минатата сезона, но дека Мерцедес и понатаму останува со најголеми шанси за титула. На последните тестирања, четирикратниот шампион во Формула 1, го постави најдоброто време, но...

Хамилтон: Ќе биде интересно, Ферари е фаворит сезонава

Трикратниот Ф1 шампион Луис Хамилтон, смета дека сезонава која допрва почнува, Ферари ќе биде главен фаворит за освојување на титулата, откако импресионирале со резултатите. Во разговор за угледниот спортски магазин Autosport, Хамилтон зборувајки за својата форма во Мерцедес, се осврна...

Почнува нова Ф1 сезона, од Ферари нагласуваат: Сакаме да бидеме непобедливи

Шефот на Ферари, Сергио Маркионе, во очи на тестирањата пред почетокот на новата сезона во Ф1, потенцира дека сака да гледа силен Ферари сезонава, и конечно по долг пост да освојат шампионска титула. Но сепак, тука се Мерцедес, кој сигурно...

Најдобар резултат за Маса во втората тест-сесија во Барселона

Фелипе Маса беше најбрз во втората од четирите тест-сесии на патеката „Каталуња“ во Барселона. Бразилецот одлучи да го одложи своето збогување со Ф1 шампионатот и сега е дел од Вилијамс откако Ботас се пресли во тимот на Мерцедес. Неговото време на...

Чудото од Маранело: Се подготвува револуционерна иновација

Системот на двократно вбризгување на гориво би можело на Ферари да му донесе дополнително забрзување во борбата со Мерцедес и Ред Бул. Кими Раиконен два дена ги воодушевуваше сите и го загрижуваше Луис Хамилтон во Барселона. Тоа што Финецот беше...