8 C
Skopje
Tuesday, February 28, 2017
АВТО-МОТО / Ф-1

АВТО-МОТО / Ф-1

Ферари го претстави новиот болид: Нова сезона, нова надеж за титула по 10 сезони...

Ферари е шестата екипа која го претстави новиот болид за сезоната која следува. Нивниот нов болид има назив SF70H, откако денеска беше промовиран во Фиорано. Италијаните цела деценија немаат шампионска титула, тоа последно го стори Кими Раиконен, во првата сезона...

Хамилтон со свои нови принципи околу новиот колега во Мерцедес

Британскиот возач Луис Хамилтон, кој зад своето име има 3 шампионски титули во Формула 1, следната сезона ќе вози за Мерцедес заедно со новајлијата во тимот, Валтери Ботас. Но Британецот не е премногу расположен да ги дели сите значајни податоци...

Розберг верува во дворски игри: Мерцедес ќе тргне по Фетел..

Нико Розберг, кој по освоената титула во Формула 1, ја шокираше јавноста со тоа што реши да се пензионира, иако многумина, па скоро сите фанатици на овој спорт, не очекуваа таков потег од Германецот. Но сега тој смета дека Мерцедес...

Долгогодишниот менаџер на Шуми: Фамилијата на Михаел ја крие вистината

Поминаа повеќе од три години, кога Михаел Шумахер имаше стравична несреќа при скијање на француските алпи, и околу тоа, информациите кои доаѓаат од Швајцарија каде живее Германецот, се доста оскудни. Иако многумина веруваат дека Германецот има шанси да се извлече...

Фетел имаше незгода на тестирањето во Фиорано (Видео)

Германскиот возач од Ферари, Себастијан Фетел, денеска имал сериозна незгода, тестирајки на влажната патека во Фиорано. Првиот дел од тестирањата на пневматиците Пирели на влажна патека, не донесе ништо добро за Себастијан Фетел. Тој на непријатен начин ја заврши својата...

Засрамени, понижени, исвиркани, на крајот платија и казна – Браун за грешката на Ферари...

По цели 15 години од фамозната трка во Австрија 2002 година, кога на прилично контроверзен начин Михаел Шумахер беше пропуштен од Рубенс Баричело последните 100 метри од трката пред целта, со цел Шуми да остани во игра „за шампионатот“. „Рубенс,...

Розберг: Нема никого да учам како се победува

Актуелниот шампион на Формула 1, а сега веќе пензионираниот тимски колега на Луис Хамилтон останува да биде достоен на своите џентлменски правила. Веќе е познат трансферот на Валтери Ботас во екипата на Мерцедес, а тој бил условен од Нико Розберг....

Лауда на некогашниот прв човек на Ферари му ја открил тајната за непобедливоста на...

Поранешниот шеф на Ферари, Лука ди Монтецемоло, јавно истакна дека ја дознал тајната за непобедливоста на Мерцедес и тоа од легендарниот возач на Формула 1 и актуелен член на раководството на Мерцедес Ф1 тимот, Ники Лауда. Светот се запозна со...

Ферари доведен во незгодна ситуација поради Жил Бјанки

Италијанската компанија Ферари, одлучно ја негираше веста дека новиот болид кој ќе се вози следната сезона (SF17-JB), дека ќе го носи името на починатиот Жил Бјанки, кој беше дел од нивната академија во минатото. Шпанската банкарска групација Сантандер, која во...

За него заврши ерата во Ф1 шампионатот: По 40 години следеше отказ?!

По 40 години на чело на Формула 1, Берни Еклстон го напушта врвот на „најбрзиот циркус“. Како што пренесуваат француските медиуми, Еклстон од местото претседател го симнале новите сопственици на „Либерти медиа“, а неговата замена е Американецот, Чејс Кери. „Сменет сум...