12 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2017
АВТО-МОТО

АВТО-МОТО

Кими Раиконен е „жртва“ на старата финта на Ферари од времето на Шумахер

Вчерашната трка во Монако повторно ги отвори дилемите дали Ферари повторно се враќа на вечната дилема за двојни аршини и наредби на трките. Сомнително е како тоа Кими Раиконен по добриот старт на почетокот од трката, беше лагоден напред и...

Големата награда на Монако му припадна на Фетел, еден-два победа за Ферари

Германецот Себастијан Фетел славеше на денешната трка за Големата награда на Монако, а Ферари има двојно славје по 90-ти пат во историјата. Фетел на врвот дојде во 40-тиот круг кога го престигна клупскиот колега Кими Раиконен и повеќе не ја...

Каков разговор: Алонсо од Америка побара да му се сочува болидот, а Батон беше...

Интересна ситуација денеска непосредно пред трката во Монако, кога при отсуство на Фернандо Алонсо, неговото место во тимот го завзема Џенсон Батон, поранешниот шампион во Ф1. Несекојдневна беше ситуацијата кога Алонсо од Индијанаполис, каде што е присутен на Инди Кар...

Идентичен пласман на Раиконен и Хамилтон од Франција 2008 до Монако 2017

Вчера Луис Хамилтон имаше разочарувачки перформанси на квалификациите во Монако, каде се избори за 14. позиција, додека изнендување беше пол-позицијата на Кими Раиконен по цели 9 години. Последната пол-позиција на Кими Раиконен беше 2008 година на легендарната патека во Франција...

Хамилтон објасни колку бил разочаран што со крајни напори излегол од болидот

Најнепријатното изненадување денеска на квалификациите во Монако беше 14. позиција на Луис Хамилтон, кој што отпадна за последните 10 минути во квалификациите. Британскиот возач кој во својата кариера зад своето име има тројна шампионска круна, истакна дека е тотално разочаран...

Иџе по успехот во Нирбургринг: Перфектен сетап, благодарност до сите, трофеите се за Македонците!...

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски, Иџе, по трката и големиот успех во Нирбургринг, им се заблагодари на сите во тимот, и навивачите кои ги има во се поголем број во Македонија. Стефановски оствари победа и втора позиција, а по трките, испрати...

По солзите во Барселона, оригинален одговор на малиот Томас за „пол-позицијата“ на Кими (Фото)

Се уште се сеќаваме на младото момче од Барселона, кое по излегувањето на Кими Раиконен од трката, се расплака за неговиот миленик, за подоцна да биде спроведен до гаражата на Ферари и да биде награден со капче од Финецот. Но...

(Видео) Игор Иџе Стефановски: Ова е победа за Македонија!

Најдобриот македонски автомобилист имаше фантастичен викенд на легендарната патека Нирбургринг која важи за една од најтешките, ако не и најтешка во светот на автомобилизмот. Игор Стефановски Иџе најпрво на првата трка го освои второто место, за во втората трка да...

Раиконен со пол позиција по цели девет години, Хамилтон дури 14-ти

Финскиот возач во болидот на Ферари, Кими Раиконен, дојде до пол позицијата пред утрешната трка за Големата награда на Монако во Монте Карло. Иако во текот на тренингот во најголем дел беше на второто место со прилично заостанување зад тимскиот...

Секоја чест мајсторе: Иџе Стефановски со прво место на Нирбургринг!

Најдобриот македонски автомобилист, Игор Стефановски Иџе, забележа фантастичен резултат на втората трка во Нирбургринг, освојувајќи го првото место! Стефановски во втората трка имаше уште подобар настап во однос на првото возење, кога го освои второто место на славната патека во...