Валверде веќе остави печат: Ни Јуве, ни Атлетико – Барса ја има најдобрата одбрана во Европа!

684

Ако некој констатираше вакво нешто во претходните три сезони кога на клупата седеше Луис Енрике, би звучело навистина смешно или како невозможна мисија.

Сепак, во овој момент и тоа е возможно. Барселона ја има најдобрата одбрана во Европа, кога ќе се земат предвид сите натпреварувања – првенството, националниот Куп и Лигата на шампионите.

Барселона игра поинаку отколку во претходните години, Валверде својот фокус го стави повеќе на одбраната и тоа засега носи резултати.

Барселона досега во сите натпреварувања прими само 17 гола, а повеќе од неа примиле дури и Јувентус и Атлетико Мадрид чии одбрани во последните години симболизираат непробоен бедем пред голот.

Јувентус прими 20 гола, а Атлетико Мадрид 23 во сите натпреварувања, а притоа Барса имаше и неколку натпревари повеќе, бидејќи во Кралскиот Куп се играат двомечи од почетокот, Атлетико испадна веќе во осминафиналето, а во Купот на Италија системот е по еден натпревар, се до полуфиналето.

Барса во Лигата на шампионите прими само два гола, од Олимпијакос и од Челзи, а интересно е дека во групата беше токму со Јувентус против кој постигна три гола (толку не му успеално на ниту еден тим сезонава) и не прими ниту еден (3:0, 0:0).

Ова е нешто што навивачите на Барса сега го гледаат како адут. Под водство на Луис Енрике пред точно една година, Барселона загуби од Јувентус во четвртфиналето од Лигата на шампионите со 3:0, 0:0…