Црвена Звезда поведе со 2:0 и е на само чекор од титула во АБА

483

Екипата на Црвена Звезда славеше и во вториот финален меч против Цедевита со резултат 84:73.

Уште од самиот старт, Звезда влезе агресивно во мечот и првиот период оведоа со 29:18, додека на полувреме имаа двоцифрена предност од 23 поени.

Во второто полувреме се играше идентично на обете страни, но сепак на крајот втора победа понесе Црвена Звезда со 84:73.

Кај црвено-белите најефикасен беше Џенкинс со 15 поени , кај гостите пак, тоа беше Билан со постигнати 12 поени.