Фудбалските херои ќе тестираат против три репрезентации

568

Македонската репрезентација до 21 година наредниот месец ќе одигра два контролни натпревари на домашен терен. Селекцијата предводена од Благоја Милевски на 24. март ќе се соочи со врсниците од Црна Гора, а четири дена подоцна, на 28. март ќе одигра контрола пресметка против Бугарија до 21 година.

Натпреварот со Грузија, исто така на домашен терен, Македонија до 21 година ќе го одигра на 4 јуни.

„Ќе се обидеме на квалитетен начин да ги искористиме термините на УЕФА за пријателски натпревари. На првиот контролен натпревар нашата нова генерација, фудбалерите родени 1996/97 ќе им се спротивстават на црногорците, додека еден од главните тестови пред Европското првенство ќе ни биде натпреварот со Бугарија. На таа пресметка ќе воигруваме со репрезентативците на кои ќе сметам на првенството во Полска, изјави селекторот на Македонија до 21 година“, Благоја Милевски.