(ФОТО) Пике се насладува: Стоперот го провоцира Реал по победата на Барса во „Ел Класико“

1515

Барселона и Реал Мадрид го одиграа првото овосезонско „Ел Класико“ кое им припадна на Каталонците, кои славеа со убедливи 0:3 на „Сантијаго Бернабеу“.

На ова веројатно најмногу се израдува Жерар Пике, кој е познат по тоа што не го поднесува „Кралскиот клуб“, а освен тоа е и главен заговорник за независност на Каталонија, што внесува дополнителна политичка призма во дуелите меѓу двата клуба.

По завршувањето на натпреварот, Пике на својот Твитер профил објави фотографија од групното славје на играчите на Барселона, а под истата кратко напиша: „Среќен Божиќ!“.