(ФОТО) Милан во целосно ново издание следната сезона, „Адидас“ заминува во историјата

787

Милан денеска потврди дека од летото 2018. година ќе носи дресови од германскиот производител на спортска опрема „Пума“.

Милан и „Адидас“ ја завршија својата долгогодишна соработка, а „Росонерите“ за нов спонзор ја избра „Пума“.

„Пума и Милан денеска најавија официјално долгорочно партнерство, кое ги спојува двата иконски и амбициозни брендови во фудбалската индустрија. Ефективно, на 1. јули 2018. година Пума ќе стане наш официјален партнер, глобален и технички снабдувач и официјален лиценциран партнер“, порачаа од Милан.

„Пума“ е позната по тоа што соработува со Арсенал, Борусија Дортмунд, репрезентациите на Италија, Австрија, Камерун, Брегот на Слоновата Коска, Чешка, Гана.

Исто така, играчите како Гризман, Жиру, Агуеро, Фабрегас, Балотели, Ројс, Белерин, Буфон и Туре се верни корисници на оваа спортска марка.

Не е познато колку ќе трае соработката на славниот клуб и „Пума“, ниту за колкав износ станува збор.

„Драго мие што можам да го објавам нашето ново партнерство со „Пума“. Сакаме заемна почит и заедничка страст за спортски и фудбалски вредности. „Пума“ претставува голем меѓународен бренд и ќе продолжиме заедно да се развиваме на стратешки план“; изјави директорот на Милан Марко Фасоне.