26
Wed, Oct
47 New Articles

Triglav1170

Новинарите во Англија изгласаа кој е најдобар фудбалер оваа сезона во Премиер лигата

ФУДБАЛ
Типографија

Здружението на фудбалски новинари на островот (FWA), го изгласа Џејми Варди за најдобар играч оваа сезона во Премиер лигата, пред неговиот соиграч Риад Марез, кој ја доби официјално таа награда пред некој ден од фановите во Премиер лигата.

Џејми Варди оваа сезона беше маестрален, тој за својата екипа постигна 22 гола, и заедно со Хари Кејн од Тотенхем, се најдобрите двајцата напаѓачи во Премиер лигата. Освен Варди, во најдобрата 11-ка според новинарите, влегоа уште 5 фудбалери на Лестер, Дени СИмпсон, Каспер Шмајхел, Вес Морган, Дани Дринквотер и Нголо Канте.

По добивањето на оваа титула, Варди им се заблагодари на сите кои го вреднувале неговиот труд оваа сезона.

Чест ми е што ја освои оваа реномирана награда, и што моето име се најде меѓу најдобрите играчи во Премиерлигата. Им благодарам на здружението на новинари и на сите останати кои гласаа за мене“, истакна Варди.

Stobiranka gif 300X250

totaltv

bimbo 300x100

astera sportclub