Првото вечно дерби во сезоната: МЗТ бара помош од навивачите за дуелот со Работнички

569

Во третото коло од македонската кошаркарска Суперлига ќе се одигра првото вечно кошаркарско дерби помеѓу МЗТ Скопје и Работнички (18 часот), кое ќе се одигра вечерва во салата „Јане Сандански“.

Во таборот на Сино-белите максимално се подготвени и желни за надигрување и го очекуваат вечното дерби против нашиот најтрофеен кошаркарски колектив. „Металците“ посакуваат продолжување на победничката серија, а тренерот Анте Назор ги повикува навивачите во што е можно поголем број да дојдат на трибините за да им ја дадат на неговите избраници неопходната енергија за ваков тип натпревари.

„Очекувам квалитетен и неизвесен натпревар каков што заслужува дерби од калибарот на тоа помеѓу МЗТ Скопје Аеродром и Работнички. Имаме голем респект за противникот, од тренерот Докузовски кој е потписник на најголемиот успех на македонската кошарка, преку играчите кои добро ги познавам од АБА-лигата како Илиевски и Чековски, до искусните волци како Мираковски и Тасовски и плејадата млади таленти кои одлично играат.

Станува збор за екипа која може да има и преку 20 асистенции на еден натпревар и која лесно влегува во исклучителен шутерски ритам поради што навистина ќе ни биде тешко да дојдеме до посакуваната цел, а тоа е победата. Никако не смееме да го прифатиме нивниот начин на игра на половина терен бидејќи тоа може да биде кобно за нас. Добро се подготвуваме за ова дерби, ќе пробаме да го диктираме ритамот и ако успееме во тоа тогаш ќе бидеме многу поблиску до бодовите.

Се надевам дека оваа пресметка со Работнички ќе биде и посебен мотив за нашата публика да дојде во поголем број од вообичаени за да ни ја даде толку потребната енергија, која понекогаш е клучна во ваков тип натпревари. Знаеме дека и противникот ќе има свои навивачи, што сигурно ќе биде и дополнителен мотив за нас и за нашите фанови да дадеме сѐ од себе за да победиме. Верувам дека ова ќе биде убава приказна, како на теренот така и на трибините и дека актерите на паркетот ќе потсетат зошто ова е најголемо дерби во македонската кошарка“, вели тренерот на МЗТ Анте Назор.

Стефан Синовец поради повреда ќе го пропшти и овој натпревар, но за МЗТ ќе дебитира Данило Мијатовиќ, играч кој беше причина за конфликт помеѓу МЗТ и Куманово.