Првиот човек на Беневенто открива: Сања беше пијан, па успеав да го натерам да дојде кај нас!

1162

Некогашниот фудбалер на Арсенал и Манчестер Сити, Бакари Сања, ја изненади фудбалската јавност кога одлучи да потпише за Беневенто кој грчевито се бори за опстанок во Серија А.

Беневенто и понатаму е „фенерџија“ во Серија А, но во клубот не се откажуваат и веруваат дека имаат шанси за опстанок во друштвото на најдобрите. Во јануарскиот преоден рок овој клуб доведе неколку интересни засилувања, а меѓу нив е и Сања.

Сања до крајот на минатата сезона беше во Манчестер Сити, но го напушти „Етихад“ откако му истече договорот. Првиот дел од сезоната го мина без клуб, а потоа одлучи да се врати на сцената и потпиша за Беневенто. Претседателот на овој клуб, Оресте Вигорито, објасни како се одвивала целата ситуација.

„Ве интересира како го натерав да дојде во Беневенто? Па, мислам дека беше пијан кога ја донесе одлуката. Се сретнавме во Неапол и разговаравме. Зборував за Беневенто и видов дека има желба да дојде во овој клуб. Тука е само неколку дена и веќе им покажа на сите колкав професионалец е“, изјави Вигорито.