Познат распоредот, Вардар започнува во Полска Металург во Франција

881

Европската ракометна федерација денеска го објави деталниот распоред на мечеви од новата сезона во Лигата на шампиони.

Екипата на Вардар одбраната на европската круна ја започнува со гостувањето кај Висла Плоцк, а веднаш во 2.коло на македонскиот шампион му претстои интересна пресметка во Скопје со новиот клуб на Кире Лазаров, Нант.

Еве го деталниот рапоред на црвено-црните:

13-17.09.2017 Висла – Вардар
20-24.09.2017 Вардар – Нант
27.09-01.10.2017 Вардар – ППД Загреб
04-08.10.2017 ПИК Сегед – Вардар
11-15.10.2017 Вардар – Барселона
01-05.11.2017 Кристијанштад – Вардар
08-12.11.2017 ППД Загреб – Вардар
15-19.11.2017 Вардар – Рајн Некар
22-26.11.2017 Рајн Некар – Вардар
29.11-03.12.2017 Вардар – Кристијанштад
07-11.02.2018 Барселона – Вардар
14-18.02.2018 Вардар – ПИК Сегед
21-25.02.2018 Нант – Вардар
28.02-04.03.2018 Вардар – Висла
Металург на стартот го има најтешкиот противник од групата Д, екипата на Монпеље на која и гостува на средината од септември. Еве го распоредот на металурзите:

Коло 01, 13.-17.09.2017:  Монпелје – Металург

Коло 02, 20.-24.09.2017:  Металург – Бешикташ

Коло03, 27.09.-01.10.2017:  Металург-Квалификант

Коло 04, 04.-08.10.2017:  Мотор Запорожје – Металург

Коло 05, 11.-15.10.2017:  Чеховски Медведи – Металург

Коло 06, 01.-05.11.2017:  Металург – Чеховски Медведи

Коло 07, 08.-12.11.2017:  Металург – Монпелје

Коло 08, 15.-19.11.2017:  Бешикташ – Металург

Коло 09, 22.-26.11.2017:  Металург – Мотор Запорожје

Коло 10, 29.11.-03.12.2017:  Квалификант – Металург