Мурињо во свој стил го објасни настапот и поразот на Јунајтед против Њукасл

1032

Менаџерот на Манчестер Јунајтед Жозе Мурињо изјави дека неговата екипа не би постигнала гол против Њукасл и да играле 10 часа, а не 90 минути.

Јунајтед вчера загуби со 0:1 од Њукасл и го претрпе петтиот пораз во Премиер лигата оваа сезона.

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед имаа 13 шутеви кон противничкиот гол, од кои шест во рамките, но не успеаја да постигнат гол, па сега зад првопласираниот градски ривал Сити заостануваат 16 бода.

„Боговите на фудбалот очигледно беа на нивна страна“, изјави Мурињо.

Мурињо кој е без победа во седум првенствени натпревари на „Сент Џејмс Парк“, изјави дека фудбалерите на Њукасл играле како животни, но во позитивна смисла. „Црно-белите“ ја остварија првата првенствена победа на домашен терен уште од октомври.

„Можевме да минеме на теренот 10 часа и немаше да дадеме гол. Тие ја затресоа мрежата по наша грешка во одбраната. Сигурно се чувствуваат одлично, бидејќи дадоа апсолутно се од себе. Се бореа за бодовите, а кога поведоа, со своите животи го бранеа голот. Мислам дека тоа е преубав начин да се победи во еден фудбалски натпревар“, изјави Мурињо, алудирајќи на недостатокот на желба кај своите играчи.