Марез си ја отвори душата: Зборуваа лошо за мене и оние кои ги сметав за пријатели

422

Алжирскиот интернационалец Ријад Марез се огласи откако го бојкотираше Лестер.

Марез беше близу до трансфер во Манчестер Сити, но тој трансфер не се оствари бидејќи Лестер бараше повеќе од 100 милиони евра, па Алжирецот на крајот остана на „Кинг Пауер“.

Тој одеднаш исчезна од тренинзите, започна со бојкот, но на крајот сепак ги прифати работите онакви какви што се.

„Изминатите десет дена многу луѓе, кои ги сметам за пријатели, говореа за мене, за работи за кои ништо не знаат. Би сакал да разјаснам дека сите тие претпоставки за моето отсуство се целосна невистина. Лестер цело време знаеше каде сум и што мислам. Бев дел од тимот кој оствари големи успеси, кој влезе во Премиер лигата, па ја освои титулата“, изјави Марез.

„Мојата цел секогаш беше иста, секогаш сум давал 100 проценти кога играм за клубот, навивачите и своите соиграчи. Тие цели се исти и денеска и за во иднина. Кога ме прашуваат да бидам дел од екипата, бидете сигурни дека ќе продолжам да давам се од себе“, порача Марез.

Тренерот Клод Пуел изјави дека имало тешки ситуации во клубот, но дека сега работите се појасни и дека Марез ќе се врати посилен од било кога.