Македонска гордост: ЖРК Вардар единствен со максимален ефект во Лигата на шампионите

533

Можеби дојде времето и женскиот тим на Вардар да се закити со титулата во Лигата на шампионите.

Првата фаза од елитното натпреварување дава такви насоки. ЖРК Вардар е единствената екипа во ЛШ со максимален ефект по првата групна фаза. Без разлика како ќе завршат останатите натпревари од последното коло, нашиот првак ќе пренесе осум бода во следниот дел и веројатно уште сега ќе го има обезбедено пласманот во четврфиналето.

Како што стојат работите, во втората групна фаза за противници ќе ги има Мец, Будуќност и Битигхајм против кои може само да го продолжи победничкиот од. Горниот дел од ждрепката е нешто потежок, таму се Букурешт, Ѓер и Ростов, сите кандидати за завршниот турнир во Будимпешта.

ЖРК Вардар е и убедливо најефикасен тим во досегашниот дел од сезоната иако постои реална можност Букурешт да го мине затоа што му требаат 24 гола во дуелот со последнопласираниот тим на Гдиња. Без разлика на се, од досега виденото може да се заклучи дека ЖРК Вардар е најсериозниот кандидат за титулата иако сезоната тукушто почна.