Легендарниот чувар на мрежата на Египет: Сите голмани на СП ќе играме за Буфон

1656

Легендарниот голман на репрезентацијата на Египтет, искусниот 44-годишен Есам Ел-Хадари, по пат на социјалните мрежи испрати емоционална порака до голмано на Италија, Џиџи Буфон.

„Не можам да најдам вистински зборови. Единствената утеха ќе ми бидам доколку влезам во селекцијата на Египет за настап на СП, да се обидуам да го надминам твоето отсуство. Сите чувари на Светското првенство ќе играт за вас, легендо“, напиша Хадари.

Доколку Ел-Хадари влезе во патниците за Русија, тогаш може да стане најстариот фудбалер кој заиграл на еден Мундијал бидејќи следното лето ќе има 45-години.